Až pojedete do Rýmařova, zastavte se v Návštěvnickém centru Turistických známek
Možná je poctivě sbíráte, možná máte doma aspoň nějaký ten kousek jako vizitku z výletního místa. Malá kulatá dřevěná kolečka, která dokážou vzbudit velkou sběratelskou vášeň a turistické nadšení. To jsou turistické známky z Rýmařova.
Všechny z České republiky, ale taky kousky pro zahraničí můžete vidět v Návštěvnickém centru Turistických známek. Nabídneme vám rozhlasovou návštěvu rýmařovského sídla, protože i samotná budova stojí za pozornost. Za projektem stojí David Holub.
Turistická známka slouží jako suvenýr a zároveň jako potvrzení o dosažení symbolizovaného místa. Dřevěné turistické známky o průměru 6 cm a tloušťce 1 cm vydává v ČR od roku 1998 společnost Turistické známky, s. r. o., sídlící v Rýmařově. Na konci prosince 2020 existovalo v České republice celkem 2670 známkových míst, tedy druhů známek.
Zdroj: Wikipedie
Spoluautoři turistických známek Ladislav Gin Šín a David Holub kdysi společně vedli skautský oddíl. Při pořádání bojové hry v Jeseníkách vymysleli barevná a čísly opatřená kolečka. Skautům se líbila, a tak je začali sbírat.
Související
-
Turistické známky mají 20 let. Vyrábějí se v Janovicích, kde...
Malá dřevěná kolečka s číslem a obrázkem. Lidé si je vozí ze svých toulek jako památku a ti hravější možná i propadli sběratelské vášni. Řeč je o turistických známk...
-
Česká turistika se narodila v roce 1884 v Beskydech
Prvním českým turistickým spolkem v Čechách a na Moravě byla Pohorská jednota Radhošť. Spolek, který vznikl v roce 1884, byl velmi aktivní hlavně v oblasti beskydsk...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.