Balada o pomíjivém životě. Šanson pomáhá Renatě Drössler pochopit svět i sebe samu
Jsem šanson. Pomáhá mi pochopit svět i sebe samu, říká o sobě třinecká zpěvačka Renata Drössler, která má 16. září narozeniny. Tato populární šansoniérka a herečka má hlas, který si nemůžete s nikým jiným splést.
Podobně impozantní je Renata svou výškou a nekompromisní upřímností, která může nepřipravené pěkně zaskočit. A Renata Drössler toho moc nenamluví. Možná proto, že pochází z Třince. Ale když už něco řekne, dalo by se to tesat do skály.
Říká se, že šansony umí zpívat ve 12 jazycích včetně latiny, hebrejštiny a maďarštiny. O důvod víc vyrazit na nějaký její koncert, třeba v doprovodu skvělého pianisty Michala Vorka. A Renata Drössler má na svém kontě vystoupení v Semaforu, Hudebním divadle Karlín, Divadle pod Palmovkou, ale pro nás bude vždy motýlkem z Třince, který odletěl do Prahy, ale pořád trefí domů.
Pro někoho konec světa, pro mě všeho začátek jako u všeho. Záleží, z kterého konce na danou věc koukáte, říká tato jedinečná šansoniérka, které vinšujeme k narozeninám jen to nejlepší a mnoho zdraví, aby její hlas dokázal stále dělat zázraky.
Tady je Balada o pomíjívém životě. Příjemný poslech Českého rozhlasu Ostrava vám přeje Milan Bátor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.