Balada o poslední bouři. Vybíráme z alba Morytáty a romance kapely Živo

17. březen 2023

Morytáty a romance. Tak zní název nového alba kapely Živo, která se zrodila ze starší formace Velký svět kolem písničkáře Ivo Cicvárka. Nová deska je příjemným oživením tuzemské scény.

Propojuje dohromady starý svět folkových bardů s aktuálními elektro-popovými možnostmi. Proto můžeme v jedné písni slyšet elektroniku a hip hop, ve druhé třeba cimbál, ve třetí drsnější rockové postupy a kupodivu to nezní bizarně nebo nesourodě. Album Morytáty a romance totiž stojí na silných textech, které můžeme chápat jako generační výpověď. Každá píseň nese silný příběh, který vychází ze zkušenosti.

Celkem na desce účinkovalo 18 hudebníků, ale žádné opulentní zvukové struktury nečekejte. Živo mysleli na to, že písničce sluší střídmost a touha předat nějaké poselství o sobě nebo o světě. Třeba pomocí vlastních mýtů a nostalgických vzpomínek.

Dnes si poslechneme další píseň z alba Morytáty a romance. Jmenuje se Balada o poslední bouři. Příjemný poslech Českého rozhlasu Ostrava vám přeje Milan Bátor.

autor: Milan Bátor
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.