Bílé rukavičky, akrobacie na štaflích a mravenčí práce u počítače. Vítejte na revizi piaristické bibliotéky
Je to vlastně něco jako generální úklid v knihovně. Revizi tisíců svazků bibliotéky Piaristického kláštera v Příboře na Novojičínsku si představte jako mravenčí práci v bílých rukavičkách, hodiny u počítače a lehkou akrobacii na štaflích.
Sbírku téměř deseti tisíc vzácných rukopisů, tisků a takzvaných starých tisků najdete v knihovně uchovávané pod střechou někdejšího kláštera piaristů v Příboře. Pečuje o ně tým Václava Michaličky z Muzea Novojičínska.
Nedávno celý fond prošel revizí. Co k takové kontrole badatelsky cenných pokladů muzejníci potřebují? Počítač, fotoaparát, rukavičky, štafle a posílené svaly. Řada starých svazků totiž váží jako činky.
Související
-
Piaristický klášter v Příboře ukrývá bohatou knihovnu i...
Bývalý piaristický klášter, kolej a gymnázium v jednom, založil v roce 1694 tehdejší olomoucký biskup Karel II. z Lichtenštejna – Kastelkornu, majitel hukvaldského ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.