Bobři v Poodří pilně staví hráze. Zoufalí zemědělci volají po 'odbobrování'

27. červenec 2013

Přemnožení bobři v Poodří ničí zemědělcům pozemky. Čile stavějí hráze, voda pak ale teče farmářům přes pole a louky. Hlodavci zatápí i ochráncům přírody. O své celoživotní dílo teď ale přijdou.

Škody, za které mohou bobři, jdou do stovek tisíc, stěžují si zemědělci. Kvůli bobřím hrázím se rozlévají potoky a voda pak ničí úrodu. O bažiny místo botanicky cenných luk nestojí ani ochránci přírody, a tak bobří dílo bude muset pryč.

„Bobr se nám rozmnožil, udělal si hráze a vytvořil prostředí, ve kterém se nedá hospodařit. Náklady, které nám vznikají, dneska dosahují nějakých 800 tisíc korun,“ vysvětluje Zdeněk Šimeček za firmu Zemspol Studénka z blízkého Pustějova.

Proti bobrovi v Poodří zemědělci obecně nejsou, volají ale po kompromisu. „Bobra nechat samozřejmě, ale nějakým způsobem ho přesvědčit, aby se dostal do jiného prostředí,“ dodává Šimeček.

„Když přijde bobr tam, kde nemá být, orgány kompetentní a zodpovědné s tím udělají pořádek. Bobr na Odře nikomu nevadí, ale na meliorálkách by ten zdravý rozum měl zvítězit. Zkrátka když bobr začne dělat tam, kde nemá, tak se musí odbobrovat někam jinam,“ přidává se farmář Vladimír Klečka z Bartošovic.

Ochránci přírody bobra chápou, ovšem louky v Poodří jsou pro ně také cenné, vysvětluje zoolog Správy CHKO Poodří Štěpán Tračík.

„Na horním toku Pustějovského potoka byla navržena přírodní rezervace, Pustějovské mokřady,“ upozorňuje Tračík a dodává: „Je vydáno rozhodnutí, že se bobří hráz bude v měsíci srpnu likvidovat.“

Spustit audio