Bohumínský Kališok si oblíbili potápěči i nudisti
Kališovo jezero je přírodní vodní nádrž, která se nachází přímo na polské hranici mezi městskými částmi Starý Bohumín a Bohumín-Šunychl. Jde o štěrkovnu, což vodu udržuje celkem čistou i v nejparnějších létech.
Vše začalo objevem - štěrk pod ornicí na pastvinách pro krávy. To byl objev zdejšího sedláka Karla Kališe, který začal štěrk těžit a rozvážet vlastním povozem přibližně v roce 1926 v okolí Bohumína. Podle dochovaných zpráv zahynul během druhé světové války, ale jeho dcera dodnes žije v Bohumíně-Skřečoni.
Na pozemcích, kde těžil, začala prosakovat voda z nedaleké Odry. Časem, to už štěrk těžily státní i soukromé firmy, zde vzniklo až pětačtyřicet metrů hluboké čisté jezero, kterému místní říkají Kališok.
Některé zdroje uvádějí, že Kališok je název dvou rybníků nacházejících se v Bohumíně. Označují se jako Kališok I a Kališok II. Přímo vedle nich se nachází další rybníky (Prostřední rybník, Nový rybník, dub, Špice) a za železniční tratí se nalézá ještě rybník Kout. Rybníky jsou domovem mnoha ptáků, jako například kvakoše nočního.
U zadní části Kališova jezera, ve směru od Kopytova, je malá pláž, kde je minigolf a hospůdka. Jezero je ale jinak přístupné ze všech stran. Své místečko si tam našli nejen rybáři a potápěči, ale také nudisti.
Další zajímavosti o bohumínském Kališově jezeře uslyšíte v dnešním vydání magazínu Křížem krajem. Záznam pořadu najdete v úvodu článku (viz odkaz 'Přehrajte si celý příspěvek').
Související
-
Přehrada na Karvinsku před 52 lety málem vymazala z mapy obec jménem Těrlicko
Těrlická přehrada zaplavila v roce 1962 údolí řeky Stonávky na ploše 227 hektarů. Hloubka nádrže dosahuje až 24 metrů, kapacita je přes 27 milionů kubíků vody.
-
Šachta v Paskově dala vzniknout unikátní přírodní lokalitě
Je to zvláštní soužití ve zvláštním prostředí. Evropsky významná lokalita Pilíky v Ostravě-Hrabové je domovem vzácné rybky hořavky. Její život je těsně spjatý s vod...
-
Pramen Odry byl dlouho neznámý, později byly dokonce dva
Odra je bezesporu jednou z nejvýznamnějších evropských řek. Nejenže je páteřní řekou Slezska, ale stará se o odvodnění značné části střední a severní kontinentální ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.