Bohumínský Kališok si oblíbili potápěči i nudisti

Vypravíme se k bohumínskému jezeru, kterému místní neřeknou jinak než Kališok. Je pozůstatkem po těžbě štěrku a jméno má po sedláku Karlu Kališovi, který štěrk pod pastvinami pro krávy objevil. Více prozradí autor pořadu Artur Kubica.
Kališovo jezero je přírodní vodní nádrž, která se nachází přímo na polské hranici mezi městskými částmi Starý Bohumín a Bohumín-Šunychl. Jde o štěrkovnu, což vodu udržuje celkem čistou i v nejparnějších létech.
Vše začalo objevem - štěrk pod ornicí na pastvinách pro krávy. To byl objev zdejšího sedláka Karla Kališe, který začal štěrk těžit a rozvážet vlastním povozem přibližně v roce 1926 v okolí Bohumína. Podle dochovaných zpráv zahynul během druhé světové války, ale jeho dcera dodnes žije v Bohumíně-Skřečoni.
Na pozemcích, kde těžil, začala prosakovat voda z nedaleké Odry. Časem, to už štěrk těžily státní i soukromé firmy, zde vzniklo až pětačtyřicet metrů hluboké čisté jezero, kterému místní říkají Kališok.
Některé zdroje uvádějí, že Kališok je název dvou rybníků nacházejících se v Bohumíně. Označují se jako Kališok I a Kališok II. Přímo vedle nich se nachází další rybníky (Prostřední rybník, Nový rybník, dub, Špice) a za železniční tratí se nalézá ještě rybník Kout. Rybníky jsou domovem mnoha ptáků, jako například kvakoše nočního.
U zadní části Kališova jezera, ve směru od Kopytova, je malá pláž, kde je minigolf a hospůdka. Jezero je ale jinak přístupné ze všech stran. Své místečko si tam našli nejen rybáři a potápěči, ale také nudisti.
Další zajímavosti o bohumínském Kališově jezeře uslyšíte v dnešním vydání magazínu Křížem krajem. Záznam pořadu najdete v úvodu článku (viz odkaz 'Přehrajte si celý příspěvek').
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.