Bohumínští letci v řadách RAF

26. březen 2019

V Bohumíně vyhlásili pátrání po hrdinech druhé světové války. Příběhy letců britského královského letectva z tohoto regionu jsou základem připravované knihy.

V Bohumíně právě připravují knihu o lidech, kteří opustili okupovanou zemi, aby bojovali v řadách britského královského letectva RAF. Jedním z nich je i Bedřich Bogumský. Příběh bohumínského rodáka vypráví jeho synovec Oleg Kika.

Kniha má vyjít ještě letos. Vydá ji tamní spolek Maryška, který se o místní historii zajímá dlouhodobě. Jeho předsedkyně Kamila Smigová se tentokrát obrátila i na veřejnost. Vyzvala, aby lidé přišli vyprávět rodinnou historii.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.