Bohumínští letci v řadách RAF
V Bohumíně vyhlásili pátrání po hrdinech druhé světové války. Příběhy letců britského královského letectva z tohoto regionu jsou základem připravované knihy.
V Bohumíně právě připravují knihu o lidech, kteří opustili okupovanou zemi, aby bojovali v řadách britského královského letectva RAF. Jedním z nich je i Bedřich Bogumský. Příběh bohumínského rodáka vypráví jeho synovec Oleg Kika.
Kniha má vyjít ještě letos. Vydá ji tamní spolek Maryška, který se o místní historii zajímá dlouhodobě. Jeho předsedkyně Kamila Smigová se tentokrát obrátila i na veřejnost. Vyzvala, aby lidé přišli vyprávět rodinnou historii.
Související
-
Lidé v Ostravě-Porubě si připomněli 100. výročí narození...
Lidé v Ostravě si připomněli vojenského generála Zdeňka Škarvadu. Dlouholetý obyvatel Poruby by se dnes dožil 100 let.
-
Muzeum RAF na zámku v obci Police přibližuje život českých letců v Británii za 2. světové války
Letadla, uniformy, vyznamenání i vybavení českých pilotů, kteří za války létali v britské RAF, ukazuje každé léto muzeum na zámku v Polici.
-
Nejlepší film o československých letcích: Nebeští jezdci
Film Nebeští jezdci vzdal hold československým letcům ve službách britského královského letectva RAF za druhé světové války.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.