Bufet pro hmyzí opylovače. V Havířově zřídili motýlí louku

4. září 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Motýlí louka v Havířově

Na tuhle louku si motýli létají jako na bohatě prostřený stůl. Asi půlhektarové území zvané motýlí louka najdete v Havířově u řeky Lučiny. Je bohatě zarostlé květenou a travinami město cíleně nechává zarůstat.

Vlčí máky, kohoutky, kopretiny - takový luční areál kvete od jara do podzimu a sekačky se tam dostanou jen výjimečně. Takzvaná motýlí louka je pro hmyz něco jako perfektně zásobený bufet. Zhruba půl hektaru zeleně proměnilo město v nefalšovanou divočinu květů a trav.

„Tady bude taková spousta druhů, že všechny je vyjmenovat a vázat na jednotlivé rostliny by určitě šlo, ale trvalo by to možná půl hodiny,“ směje se Ivona Kneblová z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Podle ní je při zakládání takovýchto ploch důležitá co největší biodiverzita – čím více druhů kvetoucích rostlin, tím více druhů bezobratlých.

Nápad zřídit ve městě motýlí louku vznikl na popud podobných projektů, kterých v České republice i v zahraničí vzniká bezpočet.

„Byla to naše snaha přispět nejen k ochraně motýlů ale všech hmyzích opylovačů, kteří to mají v současné krajině stále těžší, protože plochy jsou sečené během velmi krátkého období na velkých plochách. A to je přesně to, co motýlům a jiným opylovačům nevyhovuje,“ vysvětluje Jan Smola z odboru životního prostředí havířovského magistrátu.

Babočka paví oko

V plné motýlí sezoně musí být na speciální motýlí louce v Havířově pořádně živo. Pokud jste cvrkot v říši hmyzu nestihli letos, další příležitost napřesrok určitě nepropásněte. Projít se vysokou travou může být zajímavým zážitkem a přírodě tím vlastně ani neuškodíte.


Více si o projektu poslechněte v přiloženém audio souboru (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ v úvodu článku). Tento i další díly magazínu Křížem krajem pak najdete v iRadiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...