Bývalý dominikánský klášter v Opavě dává nahlédnout pod kutnu mnicha
Jaký život vedli mniši, jak vypadal jejich všední den, co jedli, kde se modlili, nebo jak a s čím se nosila kutna? I na tyto otázky můžete dostat odpověď v opavském Domě umění, který se nachází v prostorách středověkého dominikánského kláštera a zve návštěvníky na vzdělávací pořad nazvaný Pod kutnou mnicha.
Kutna je oděv, který členové řeholního řádu začali nosit proto, aby se odlišili od ostatních mnichů. Kutna dominikánů sestává z dlouhé bílé tuniky sahající až ke kotníkům, bílého škapulíře, což je pruh látky splývající přes hruď a záda, a černého pláště s kapucí. Oděv, který byl v časech dominikánů poměrně bytelný, těžký a vydržel celá léta, doplňoval opasek s růžencem.
Kutny jednotlivých řeholních řádů se od sebe lišily barvou a detaily oděvu. „Slyšel jsem, že dnes už členové řádu nosí pod kutnu termoprádlo. Jak tomu ale bylo ve středověku, to přesně nevíme, každopádně měli úbor určitě nějak adaptovaný na zimní a letní období,“ říká opavský historik František Švábenický.
Velký důraz kladli dominikáni na společné prožívání – společné ubytování i společné modlitby. Těm se oddávali jak v prostorách kláštera s oratoří, tak i v přilehlém kostele sv. Václava. Výstavba obou jedinečných architektonických památek začala už ve 13. století. Dominikáni také velmi dbali na vzdělávání, na budování knihoven a seminární a přednáškovou činnost.
Co se týče stravy řeholníků - byla jednoduchá, ale pestrá. Patřil k ní chléb, ryby a zelenina. Konkrétně v Opavě ale hovoří prameny také o hospodářství dominikánů, které zahrnovalo i chov vepřů. Jídlo, které zbylo, se rozdávalo chudým.
Dominikánský klášter v Opavě prošel během několika stovek let mnoha přestavbami a úpravami. V současné době jeho prostory, včetně nově zastřešeného rajského dvora, slouží jako galerie. Dům umění tak v těchto dnech zve mimo jiné na výstavu Mistři české fotografické avantgardy nebo na výstavu obrazů a plastik Vůně uhlí stále v nás.
Zájemcům o hlubší studium historie a o dějiny Opavy můžeme doporučit knihu historika Václava Štěpána Dějiny dominikánského kláštera a kostela sv. Václava v Opavě, která vyšla v loňském roce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.