Černý kašel je opět lehce na vzestupu

24. červenec 2014

Černý kašel není dávnou minulostí, jak by se mohlo zdát. V posledních letech je toto vysoce nakažlivé onemocnění naopak lehce na vzestupu. Ve Vítkovické nemocnici v Ostravě proto nedávno otevřeli ambulanci specializovanou právě na léčbu černého kašle.

Černý kašel je infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella pertussis. Ta se množí v dýchacích cestách lidského organismu. První zmínka o černém kašli spadá do 14. až 15. století.

Proti černému kašli se v České republice začalo očkovat v roce 1958. Od té doby došlo k výraznému poklesu výskytu tohoto onemocnění.

Nemoc má tři fáze

První dva týdny se projevuje běžným nachlazením. Pozorujeme rýmu a kašel.
Dalších 3 až 10 týdnů se může rozvíjet tzv. paroxysmální stádium, které je pro černý kašel typické. Dochází u něho k záchvatům dusivého až kokrhavého kašle, které bývají často zakončeny zvracením. V důsledku kašle může docházet k velkým bolestem mezižeberních svalů.
Posledním stádiem je stádium rekonvalescence, kdy kašel postupně odeznívá.

O černém kašli jsem si ve studiu povídala s dětskou lékařkou Vítkovické nemocnice Nikolou Šebestovou. Rozhovor najdete v přiloženém audio souboru (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ hned pod titulkem).

autor: čan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.