Český rozhlas Ostrava získal dvě ocenění na Grand Prix Svetozára Stračinu

29. březen 2019

Hned dvě ceny si odváží Český rozhlas Ostrava z nejvýznamnější mezinárodní soutěže rozhlasových nahrávek hudebního folkloru Grand Prix Svetozára Stračinu v Bratislavě. Hlavní cenu si z prestižního bienále odváží Radio Russia.

V konkurenci čtyř desítek soutěžních snímků z celé Evropy, ale i Kuby a Indonésie, získal ostravský rozhlas ocenění za technicky nejlepší nahrávku a také za nejlepší live nahrávku. Jde o skladby Jánske a Letěl, letěl roj, které zpracoval mistr zvuku Aleš Huber v hudební režii Jana Rokyty.

Hudební redaktor Jan Rokyta a mistr zvuku Aleš Huber

„Natáčení hudby, včetně folklóru, je dlouholetou tradicí ostravského rozhlasu a jsem hrdý na to, jak skvělé odborníky, zvukové mistry a hudební režiséry, zde máme,“ neskrývá radost nad úspěchem programový šéf Českého rozhlasu Ostrava Richard Piskala.

Mezinárodní porota hodnotila v průběhu dvou dnů 39 soutěžních nahrávek autentického i stylizovaného folkloru. „Úroveň letošních snímků byla velice rozmanitá, ale jako vždy na vysoké úrovni, i když některé země jako třeba Polsko a Maďarsko malinko zaostaly za svým uměním z minulých let,“ poznamenal hudební redaktor Zdeněk Tofel, který byl přímo na místě.

Výsledky Grand Prix Svetozára Stračinu 2019:

Hlavní cena byla udělena nahrávce O krásnom tátošovi (RTR - Radio Russia)

Pět vedlejších cen pak porota udělila nahrávkám

 - Jánske (Český rozhlas Ostrava); za nejlepší technickou kvalitu

 - Deštivý (Polský rozhlas); za zajímavý přístup ke zpracování

 - Letěl, letěl roj (Český rozhlas Ostrava); za nejlepší živou nahrávku

 - Dobryj večir tobi (Rozhlas a televízia Slovenska); za nejlepší tradiční formu interpretace

 - Mari Todoro (Bulharský národní rozhlas); za nejlepší vokální přednes

 

Zdroj: gpss.rtvs.sk

Grand Prix Svetozára Stračinu je mezinárodní soutěžní bienále o nejlepší nahrávku v oblasti hudebního folkloru, která pochází z produkce veřejnoprávního rozhlasu sdruženého v Evropské vysílací unii (EBU). Cílem soutěže je podporovat tvorbu národních i mezinárodních nahrávek autentického a stylizovaného hudebního folkloru a také výměnu zkušeností na mezinárodní úrovni. Soutěž je organizována Slovenským rozhlasem a EBU. V Bratislavě se koná od roku 2003.

autoři: Zita Šperlínová , tif
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.