Cestování je pro mě důležité jako dýchání! S Martinou Merisi pěšky nejen přes úžasné pohoří Pamír

13. leden 2025

Rozhlasové vlny tentokrát přenesou až k vám pěší putování světem. Rodačka z Litomyšle Martina Merisi hlavně na dálkové treky vyráží často i z města, ke kterému se hrdě hlásí.

Vedle světového prvenství, kterého dosáhly společně s Michaelou Hrdou projitím 1330 km Tádžikistánem přes pohoří Pamír, má Martina za sebou i přechod napříč Pyrenejemi, prošla trasy na Sicílii, Tenerife, Mallorce, Novém Zélandu, v Irsku, ve Skotsku nebo Maroku.

Čtěte také

A to jsem vám představil stále jen část destinací s trasami, mezi fandy dálkových pochodů označovanými písmeny GR a číslicemi, o kterých si v pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" budeme povídat. Například GR 5 - trek na trase 660 km od Ženevského jezera k moři do Nice přes francouzské Alpy - absolvovala Martina Merisi v roce 2023.

Společně se sympatickou ženou, obdařenou spontánní výřečností vám - vedle zážitků z cest - vysvětlíme i význam označení tras dálkových pochodů právě zkratkou GR.

Litomyšl, Pardubice, ale vlastně všudezdejší

Martina Merisi sice pochází z Litomyšle, vystudovala FF na Univerzitě Pardubice, ale jak sama říká, je všudezdejší - tedy cítí se doma všude, adaptace na nové prostředí a lidi kolem pro ni není problém. Což vzhledem k délkám dálkových pěších treků chápu jako velkou přednost. Jen si představte alespoň pár porcí kilometrů, které taková trasa obnáší.

Taková GR 221, kterou Martina prošla v roce 2021, prý patří svými cca 130 km k "drobečkům" pokud jde o délku, ale zase mluvíme o převýšení kolem 5 000 výškových metrů. Kdežto GR 11, to je vysokohorská "procházka" od majáku k majáku - přechod španělských Pyrenejí v délce cca 840 kilometrů…

Hra "doruč balík, najdi balík"

Pochopitelně mě zajímalo i s odhadem, že vás jako posluchače pořadu "Na cestách" také, jak se Martina Merisi při takovém "výšlapu" stravuje. Co balí do batohu, kde se spí, na co spoléhá na trase. A dovíme se. Že při světovém počinu přechodu Tádžikistánu si s parťačkou Michaelou Hrdou nechávaly balíky se zásobami posílat na místa, kudy plánovaly projít.

Petr Voldán s Martinou Merisi

Ale nezapomínejme, že je řeč o vysokohorském prostředí s velice řídkým obydlením. Jak to nakonec na Pamíru dopadlo, to uslyšíte.

Ledovce, řeky, kamení

Unikátní přechod dvou žen od nás trasou, jejíž mnohé úseky zatím nikdy nikdo z vysokohorských turistů neprošel, vyvolal mezi specialisty na dálkové treky údiv i obdiv.

Čtěte také

Ptal jsem se tedy také, kdo si vlastně může risknout vydat se na tak náročný pochod, který trval 69 dní. Z vyprávění Martiny Merisi je zřejmé, že se na podobou cestu nemůže vydat každý. Pokud nechce riskovat doslova život. Jen pro představu pár detailů z rozhlasového rozhovoru. Putujete ve výškách třetího nejvyššího pohoří světa, kam ani moc místních pastevců nezabloudí, překonáváte ledovce, vodní toky a sesuvy kamení. A orientace? Obě ženy čekal třeba i nezmapovaný úsek dlouhý 150 kilometrů.

Kde jste se tu vzaly?

Bude to skutečně dobrodružné rozhlasové cestování. Propojené často neuvěřitelnými zážitky ze setkání s lidmi, pro které vysokohorské turistky někdy byly skoro zjevením.

Martina Merisi barvitě popisuje kupříkladu překvapení pastevce v Tádžikistánu. A pohostinnost i vstřícnost obyvatel Tádžikistánu, to prý bylo naopak největší překvapení pro obě ženy.

Duše na cestách

Tak se jmenuje kniha Martiny Merisi o jejím pěším přechodu Pyrenejí.

Čtěte také

V pořadu "Na cestách" vám maličko tuto duši poodhalí, i když zároveň nahlédneme i "do duší" obyvatel různých koutů světa. Moje společnice u mikrofonu například za svůj druhý domov považuje Skotsko.

Čím je pro Martinu Merisi cestování jsem už popsal. Jak vám poví - otevírá také oči, dodává sebevědomí, posiluje odolnost. Tak si poslechněte naše společné rozhlasové putování v pondělí 13. ledna 2025 na stanicích Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Pardubice jako obvykle po 18. hodině.

Petr Voldán
Milan Baják

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související