Cestovatelský kufřík Petra Voldána v Bulharsku. Ikonopisectví, město humoru a stopy na východ Čech

25. listopad 2024

Zatímco v květnovém vydání pořadu “Na cestách” se otočily role a byl jsem přímo v Bulharsku v pozici zpovídaného cestovatele, tentokrát vzniklo pokračování v poslední pondělí měsíce tradičně jako veřejná nahrávka. 

I když s malou odchylkou - záznam “rozhlasového cestování” jsme pořídili výjimečně nikoli v Kavárně Muzea východních Čech, ale v kulturním sále Obecního úřadu v Roudnici u Hradce Králové.

Místní nás pozvali, abychom se stali součástí akcí, kterými si Roudnice (cca 12 km od Hradce Králové) tento rok připomíná 640 let od první zmínky o obci. A účastníci nahrávky byli zvědaví jak na zajímavosti z Bulharska, tak na autentické předměty z cestovatelského kufříku…

Marteničky, žlutá dlažba, prameny

Právě červeno - bíle symboly jara, střapečky pro Bulharsko na jaře typické, které ukrýval kufřík, patří mezi zvláštnosti země, kterou si stále většina lidí u nás spojuje hlavně s mořem.

Čtěte také

Mezi málo známé unikáty pak patří i žlutá dlažba v historickém centru hlavního města Bulharska.

Také tento turisty často fotografovaný a naopak místními nepříliš oblíbený doklad dobové snahy nepokrýt střed Sofie třeba asfaltem či fádní dlažbou je tématem pořadu “Na cestách”. A nezapomínáme ani na to, že Sofie je nejen v Evropě výjimečným hlavním městem co do počtu minerálních pramenů…

Plovdivské magnety

Asi nejen účastníky veřejné rozhlasové nahrávky v Roudnici u Hradce Králové, ale i vás posluchače možná zaskočí množství lákadel, která nabízí návštěvníkům bulharský Plovdiv. Už jenom informace, že je nejstarším obydleným městem Evropy - starším než třeba Řím nebo Athény - leckoho může překvapit.

Znamení jara v Bulharsku

Vedle antických památek tu můžete najít nejdelší pěší zónu bez aut a na trase 1750 metrů vás upoutá i soška podivína Milia. Jaké má postava i po smrti tajemství vám také v rozhlasovém putování Bulharskem povím.

Ikony se nemalují, ale píší

Čtěte také

V zemi, kde se 85 procent lidí hlásí k pravoslaví nelze nenarazit jak na pravoslavné kláštery, tak na ikony. Jak se učí navazovat na umění dávných ikonopisců příslušníci současné generace v jediné vysoké škole toho druhu ve městě Veliko Tarnovo vám v pořadu “Na cestách” také povím.

Pravoslavná ikona, to je příběh. I příběh jejich zrodu a také informace o největším klášteře v Bulharsku, který najdete v nadmořské výšce 1147 metrů na západě země uslyšíte.

“Nepřátelský” hrneček z Gabrova

Čtěte také

Město humoru s nevšedním muzeem, ale i město mostů (je jich 20) - to je Gabrovo. A hrneček na kávu se zubatým okrajem, který brání normálnímu pití a patří k sarkastický laděným suvenýrům z Muzea humoru byl dalším předmětem z cestovního kufříku.

Dokládá osobitý humor obyvatel Gabrova, považovaných - vedle smyslu pro vtip - i za velké skrblíky a šetřílky. K čemuž přidám podrobnosti o symbolu Gabrova, o kočkách se zkráceným ocasem.

Do Bulharska z východu Čech

Pochopitelně jsme nemohl při veřejné nahrávce a tak i pro rozhlasovou premiéru vynechat příklady stop, které v Bulharsku odkazují na rodáky z různých míst na východě Čech. A tak vám povím o rodácích z Vysokého Mýta, Heřmanova Městce nebo Nového Bydžova.

To všechno a další zajímavosti - protože Bulharsko nemá jen moře - uslyšíte, když si naladíte premiéru pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” v pondělí 25. listopadu na stanicích Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Pardubice jako obvykle po 18. hodině, nebo si nás najdete v audio archivu.

Petr Voldán
Milan Baják

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.