Co použít na krémy do letních nepečených dortů radí cukrář Josef Maršálek

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Piškotník s meruňkami od Pavla Pospíšila

Studené nepečené dorty si říkají o studené ingredience. Nemá žádný význam ztrácet v kuchyni čas vymýšlením, vařením, smažením nebo jinou přípravou krémů.

V obchodě stačí navštívit regál se studenými výrobky z oblasti mléčného sortimentu, najdeme tam kefír, kysanou smetanu, podmáslí, tvaroh, pomazánkové máslo, různé krémové sýry, a to vše je ideální jako pojidlo do studených dortů.

Čím je vybraná ingredience tekutější, tím spíš budeme muset použít ztužovač. Agar nebo želatinu. U želatiny používáme 3 g na 150–200 g tekutiny, tzn. že se musíme podívat, zda je to mléko, které je vysoce tekuté nebo podmáslí, které se spíš lehce táhne. Takže u mléka bychom použili 4–4,5 g na 200 g, u podmáslí 2–2,5 g želatiny.

Ať se vám ty nepečené letní dezerty povedou.

Josef Maršálek

Josef Maršálek

Cukrářem se toužil stát už od mala a mohly za to jeho babičky. Od 19 let sbíral zkušenosti, později pracoval v londýnském obchodním domě  Harrods, jeho dezerty ochutnávala i královská rodina, a nějakou dobu působil také v Indii.

V roce 2018 se vrátil, založil vlastní značku sladkých dobrot, aby ji po roce opustil a věnoval se dalším projektům. Stal se mimo jiné porotcem připravované cukrářské soutěže Peče celá země, vydal svou knihu, věnuje se cukrářským konzultacím, vede kurzy pečení a cukraří pro sebe, přátele i nás posluchače.

Jeho cukrářské rady uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 20. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.