Dávné letecké neštěstí v Těrlicku připomíná památník. Na místo vede i naučná stezka
Jednomotorový letoun sportovního typu se v roce 1932 zřítil v Těrlicku. Památku posádky, která tady vinou vichřice zahynula, připomíná dodnes přímo na místě tragédie Památník letců.
Postava letce v nadživotní velikosti. V pravé ruce drží ratolest vítězství, levou se opírá o vrtuli letadla. Právě tento Pomník letců připomíná v obci Těrlicko tragédii, ke které zde došlo v září roku 1932. Na místě se zřítila a zahynula slavná polská posádka, vítězové v té době největšího závodu na světě.
Čtěte také
„Let do Prahy měl být vlastně za odměnu. Dva špičkoví polští letci, pilot Franciszek Żwirko a letecký konstruktér Stanisław Wigura, vyhráli v daném roce prestižní závod. Největší v Evropě. Letěli si do Prahy pro vavříny, ale místo oslav vítězství je čekal tragický konec,“ říká v rozhovoru historik a těrlický rodák Ladislav Chroboczek.
Osudnou se posádce stala vichřice, která toho dne řádila nad Těšínskem. Z jejich stroje nadělala trosky. A kousky letadla mají v Těrlicku i po desítkách let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.