Denní místnosti v ostravském domově Magnolie jsou zařízené jako tzv. vzpomínkové

22. únor 2024

Útulné denní místnosti, které nemocným seniorům připomínají mládí. Tak ty mají v ostravském domově Magnolie. Zařízení se stará o lidi, kteří trpí různými typy demencí a přicházejí o paměť. A v místnostech s dobovým nábytkem a dekoracemi mohou trénovat svoji mysl rozpomínáním se na staré zážitky.

V místnostech najdete například porcelán s cibulákovým vzorem, masivní nábytek i vyšívané dečky. A v seniorech, kteří trpí různými typy demencí, takové prostředí evokuje vzpomínky na dětství. Zařízení pokojů přitom domov spolu s architektkou promýšlel do detailů, i kvůli bezpečnosti. Více uslyšíte v rozhovoru s ředitelkou domova Andreou Gibejovou.

Denní místnost v Domově Magnolie
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.