Deset let od metanolové aféry. Havířovský stánek, kde vše začalo, už neexistuje

3. září 2022 07:50

Před 10 lety začala takzvaná metanolová aféra. Dne 3. září 2012 zemřel první člověk poté, co vypil smrtící směs jedovatého alkoholu. Nemocnice v Havířově začala ošetřovat další oběti a právě tamní lékaři jako první upozornili, že jde o otravu metanolem.

Začalo masivní vyšetřování a stopy přivedly kriminalisty až k malému stánku s alkoholem v havířovské části Šumbark. Právě tam byla vysoce jedovatá směs prodávána.

„Do té doby jsme to brali jako něco exotického, co se vyskytuje v jiných zemích. Vůbec nás nenapadlo, že by tato intoxikace mohla být i u nás,“ vzpomíná na ošetřování prvních obětí primář Havířovské nemocnice Robert Bocek.

„Bylo to takové pátrání, kdy jsme se prokousávali různými symptomy. U prvních pacientů bylo přidružených více onemocnění, takže připadalo v úvahu několik variant. Definitivní potvrzení naší hypotézy přišlo až u třetího pacienta.“

Metanolová aféra si vyžádala pět desítek obětí. Hlavním viníkům Rudolfu Fianovi a Tomáši Křepelovi potvrdil Nejvyšší soud doživotní tresty. Stánek, ve kterém byla toxická metanolová směs prodávána, je dnes srovnaný se zemí. Na jeho místě roste jen trávník.

Obchod, který vypadá jako stará trafika, policisté oblepili červenobílou páskou
Spustit audio

Související