Díky chebskému rodákovi se Františkovy Lázně staly prvními slatinnými lázněmi na světě a jsou na seznamu UNESCO
Františkovy Lázně jsou žlutobílé malebné městečko, kde se prolíná monarchistický duch Rakouska-Uherska s lehkou příměsí Bavorska a umožňuje návrat do zlatých časů 19. století. Jsou nejmenší ze západočeského lázeňského trojúhelníku a jmenují se po habsburském císaři Františku I.
Léčivá voda se v nich čerpala už od 15. století, kdy ji v bažinách objevili mniši. Nejdřív z ní vyráběli projímavou sůl, ale záhy pochopili, že úžasné ozdravné účinky má i sama voda. Ta se pak stala nejžádanější minerálkou v přilehlém Německu.
Františkovy Lázně nejsou jen rakousko-uherská elegance, žlutobílé domy, parky, prameny a soška chlapce s rybou, mylně považovaná za Františka, ale i léčivá sirnoželezitá slatina. Hmota vznikající tlením rákosí a travin s velkým podílem pyritu je plná minerálů a dokáže uzdravovat klouby a pohybový aparát. Velmi zajímavě se těží i zpracovává a je po použití recyklovatelná.
Její potenciál objevil chebský rodák Bernhard Adler a díky němu se staly Františkovy Lázně prvními slatinnými lázněmi na světě. Od roku 2021 jsou zapsány v kategorii Slavná lázeňská města Evropy na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.