Diskuze: Podoba památníku v Letech a jeho budoucnost
Ve středu 25. dubna 2018 uspořádali Muzeum romské kultury společně s obecně prospěšnou společností ROMEA diskuzi k budoucí možné podobě Památníku Lety u Písku. Setkání se zástupců obou organizací s obyvateli obce Lety u Písku se uskutečnilo v kulturním sále tamního obecního úřadu. Reportáž na místě natáčel Jan Berousek:
Existují už nějaké návrhy na podobu památníku? To byla otázka pro Janu Horváthovou, ředitelku Muzea romské kultury:
„Zatím nevíme. Máme některé vize, ale ty především směřují k vytvoření kritérií pro architektonickou soutěž. Teprve v soutěži uvidíme návrhy. Proto teď těžko můžeme konkretizovat, jak bude budoucí památník vypadat.“
Zůstane zde část budov, nebo nějaká zmínka připomínající prasečák?
„Máme v úmyslu dát do zadání architektonické soutěže možnost zachovat něco z původních hal.“
Paní Hlavínová je starostka obce Lety u Písku, kde se dnešní diskuze koná. Co si myslíte, že diskuze přinese?
„To si netroufám říct. Jenom bych ráda řekla jeden fakt, a to že z dvou set občanů obce Lety je jich tu zatím přítomno šest.“
Přiznám se, že jsem oslovil v hospodě několik místních občanů, ale nikdo z nich nechtěl odpovědět na mikrofon. Poté, co se vepřín zbourá a bude se vybírat památník – co to bude znamenat pro místní občany?
„Já doufám, že to v budoucnu přinese nějaké pracovní příležitosti. A to, že se občané nechtějí vyjádřit, Vám vysvětlím úplně jednoduše. Posledních několik let je tu 13. května neustále po vesnici odchytávala Česká televize. Zkrátka, jednou tady vepřín stojí, my tu takhle žijeme – a co mají ti lidé dělat? Prostě to tak je. Co víc říkat?“
Pane Růžičko, Vy jste dvacet let organizoval pietní akt tady v Letech. Konečně se prasečák vykoupil … jaký je Váš dojem z dnešního setkání?
„Dobrý. Jsem rád, že tato společenská akce vznikla a že se toho organizátoři chopili. Samozřejmě, že v prasečáku byli zaměstnáváni místní lidé a je pochopitelné, že jim to není jedno. Trochu jsme si to tu vyjasnili. Já předpokládám, že obyvatelé z Let dostanou, až se bude vepřín bourat, nějaké zaměstnání. Případně, až se místo zrekultivuje a vznikne prostor, kam se bude jezdit a bude se tam vzdělávat, tak že dostanou místo tam. Třeba jako průvodci, atd. Myslím si, že příležitostí v souvislosti s památníkem bude mít obce Lety víc.“
Pane Vařeko, teď se bude bourat prasečák a bude se dělat výběrové řízení na archeologický výzkum. Zúčastníte se ho i Vy?
„Jakmile bude vypsáno, tak se samozřejmě zúčastníme.“
A jaký je Váš názor? Najde se něco potom, co se vše kompletně zbourá?
„To je veliká otázka. My jsme kopali za plotem, na loukách, které patří obci, ale nevíme, co je uvnitř vepřína. Tam jsme se nedostali. Nemůžeme vyloučit, že když se vepřín stavěl, tak se ty pozůstatky zničily. To je právě velkým úkolem archeologického průzkumu zjistit, do jaké míry došlo k poškození nebo zničení pozůstatků tábora uvnitř vepřína. Dnes to nevíme.“
Je možné, že se najdou nějaké ostatky těl?
„Ve vlastním táboře bychom to nepředpokládali. Oběti byly pohřbívány nejprve na hřbitově v Miroticích a potom na tzv. táborovém hřbitově. Geofyzikální průzkum – další z neinvazivních, nedestruktivních metod – ukázal, že tam jsou jakési anomálie, které odpovídají hrobovým jamám.“
Informace a diskuze o budoucí podobě památníku v Letech naleznete na stránce letypamatnik.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.