Dobroslavickým naučným chodníčkem vás provede Dobrosaurus

19. říjen 2016

Zámek, který zničila válka, připomíná dodnes v Dobroslavicích na Opavsku rozlehlý park. Místní nadšenci se jej rozhodli oživit naučným chodníčkem a sochami ze dřeva.

První z nich, dvoumetrový ještěr zvaný Dobrosaurus, už v plné kráse vyhlíží na stezce kolemjdoucí, další socha je hotová z poloviny. Ve spolupráci s obcí se o zkrášlení parku, ve kterém kdysi stával i zámek, snaží místní spolek Dobrovize.

„Zámek stával v centrální části parku. V roce 1945, protože tudy šla fronta, byl rozbombardován. A pak si jej lidé rozebrali na stavební materiál, protože celé Dobroslavice byly zdecimovány,“ připomíná zdejší rodačka a patriotka Irena Šťastná.

Jedinou připomínkou zámku je barokní váza. Je to jediný pozůstatek a v nedávné minulosti prošla drobnou úpravou – byl přidán poklop, aby lépe odolávala povětrnostním vlivům.

O co se snaží Dobrovize

„Snahou našeho občanského sdružení je trošičku oživit jednak park a vůbec takový ten aktivní občanský život v obci. To znamená akce, ale i dlouhodobější projekty, které tady zůstanou pro potomstvo,“ vysvětluje Irena Šťastná.

V krátkodobějších cílech už doputovali ke dvěma dřevěným sochám, kterými se snaží osázet centrální část parku. A také napojit to na naučnou procházku, která pak navazuje na stezku z Dobroslavic do Děhylova.

Nové dětské hřiště

„A pak jsou dlouhodobější cíle, které jsou náročnější finančně i časově. To je třeba snaha obnovit kamenný most, který kdysi v parku býval. Nebo vedle té ruiny udělat jakousi lávku, která by přemostila ten příkop, bosý chodník a další věci,“ vyjmenovává patriotka.

autor: čan
Spustit audio