Dobrovolníci z ostravského spolku Pestré vrstvy dokončují nové turistické stezky. Jejich trasy mají svoji vlastní značku
Nové turistické stezky dokončují dobrovolníci z ostravského spolku Pestré vrstvy. Měří několik kilometrů a poznáte je podle speciálního značení na stromech. Jedna z tras začíná nedaleko Michalského náměstí v městské části Michálkovice.
S předsedou spolku Janem Lenartem stojíme u haldy Petr Cingr na pomezí Michálkovic a Slezské Ostravy, na začátku nové turistické stezky. Je to kousek od Michalského náměstí, tedy od místa, kde je už teď celá řada památek.
„Je to lokalita s turistickým potenciálem. Je tady několik kostelů, několik hald, památkově chráněný důl,“ připomíná Lenart.
Stezkou vás provede netypická značka. „Oproti Klubu českých turistů, který má značku chráněnou i zákonem, jsme zvolili trochu jiný formát. Je to bílý čtverec a na něm symbol takzvaného looped square, který se používá i mezinárodně jako symbol určité atraktivity,“ vysvětluje Lenart.
Zatím se můžete projít po zelené trase, která je přírodní. Spolek Pestré vrstvy ale připravuje několik dalších, které povedou ke kulturním zajímavostem. Nové trasy chce spolek dokončit ještě letos.
Související
-
Permoníkova stezka ukazuje výletníkům to nejlepší z Michálkovic
Vlastivědné procházky inspirovaly kronikáře Ostravy-Michálkovic Jiřího Kašpárka k založení naučné stezky, která dostala název Permoníkova. Okruh je dlouhý 4 kilometry.
-
Křížem krajem: Halda Ema, ikona ostravských kopců
Po žluté od zoo nebo z Černé louky. To jsou nejlepší způsoby, jak si vyšlápnout na ikonu ostravských kopců - Haldu Emu. Její vrchol se tyčí v nadmořské výšce přes ...
-
Jan Lenart, geomorfolog a pořadatel festivalu Pestré vrstvy
Jan Lenart moderoval v ostravské Fiducii diskusi o budoucnosti sadu Milady Horákové. Zná dobře ostravské podzemí. A založil spolu se svými kolegy spolek Pestré vrstvy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.