Existují reálné plány na zachování výroby v Liberty, řekl Stanjura. Počítá se i s částí pracovních míst

25. červenec 2024 14:37, aktualizováno

V krachující huti Liberty by mohla pokračovat druhovýroba, tedy produkce výrobků z oceli. Reálné plány počítají i se zachováním podstatné části pracovních míst. Po jednání se společností Moravia Steel, která má o část Liberty zájem, to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. Podle něj ale Liberty musí projít modernizací s ohledem na dekarbonizaci českého průmyslu.

„To, že ustávající vysoké pece už nebudou fungovat, je realita. My se bavíme o budoucnosti české oceli a zelené oceli a to je úplně jiná technologie, úplně jiný přístup. To není tak, že přijde nějaký zázračný investor, který zainvestuje do stávajících vysokých pecí. Říkáme to zcela otevřeně, nic takového na stole není, protože žádný takový investor neexistuje,“ řekl ministr financí Stanjura.

Čtěte také

Firma Moravia Steel už dřív uvedla, že tam má pro rozjetí provozu vstupní materiál. Předseda odborů Liberty Petr Slanina ale Českému rozhlasu řekl, že vláda by měla firmě Moravia Steel nabídnout takové podmínky, aby převzala celou huť.

„Další možnost už ani nevidíme. Pokud vláda nemá odvahu jít do toho přímo, nedovedu si představit, že by se huť rozkouskovala stylem, že nějaký investor by si vzal rourovnu, jiný investor by si vzal válcovny. To je podle mě nereálné a myslím si, že do budoucna by to zadělalo spoustu problémů,“ tvrdí Slanina.

Pokud insolvenční správce umožní prodej části hutě Liberty Ostrava firmě Moravia Steel, zaměstnanci v tomto provozu by mohli začít pracovat zhruba měsíc poté, potvrdil novinářům po jednání se zástupci Moravia Steel Stanjura. Moravia Steel, mezi jejíž klíčové podniky patří Třinecké železárny, má zájem o takzvanou druhovýrobu v Liberty, konkrétně o rourovnu.

Čtěte také

Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy jí společnost Tameh Czech zastavila dodávky energií kvůli neuhrazeným pohledávkám. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma.

V červnu na sebe firma podala insolvenční návrh a soud ji poslal do úpadku. V úterý firma oznámila, že chce zavřít koksovnu a chystá se propouštět. Podle odborů by se propouštění mohlo týkat až 2600 z asi 5000 zaměstnanců.

autoři: Kateřina Bečková , Silvie Mikulcová | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

Související