Firmy s více než 250 zaměstnanci začínají s nařízeným plošným testováním na koronavirus

3. březen 2021 07:40

Plošné testování na koronavirus dnes musí zahájit firmy s více než 250 zaměstnanci. Uložilo jim to nové vládní nařízení. Podle něho musí mít tyto podniky testy hotové nejpozději do 12. března. Nová povinnost se týká třeba ostravské společnosti Vítkovice Cylinders, která vyrábí tlakové lahve pro technické plyny. V příštích dnech musí otestovat všech svých 450 zaměstnanců.

Vyškolená asistentka Linda Vavračová právě dokončila antigenní test jednoho ze zaměstnanců. Nově bude plošné testování ve firmě provádět i lékař. Podle generálního ředitele Jiřího Brože jsou plošné testy krokem správným směrem.

Čtěte také

„Osobně se domnívám, že by bylo dobré tyto testy doplnit ještě o testování na protilátky zaměstnanců. A následovat by samozřejmě měla vakcinace,“ říká ředitel.

Společnost své pracovníky testuje už od poloviny listopadu. U nařízeného plošného testování by ale uvítala, kdyby existoval manuál, jak správně postupovat. „Není vyjasněno, jak to provádět. Jakékoliv pochybení by mohlo způsobit, že nám někdo může omezit výrobu, což je v této fázi nepředstavitelné,“ dodává.

Na plošné testy se připravují i další velké podniky. Například v ostravské huti Liberty by je mělo podstoupit okolo šesti tisíc lidí. „Navíc pravděpodobně budeme zajišťovat i testování pro dodavatele služeb, kteří pracují v našich prostorách, což bude dalších několik stovek pracovníků,“ říká mluvčí Barbora Černá Dvořáková. Jedná se například o ostrahu anebo úklidové pracovníky.

autor: Petr Dušek
Spustit audio

Související