Frýdek-Místek bude mít očkovací centrum v kulturním domě

25. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Očkovací centrum Pelhřimov

Kulturní centrum ve Frýdku-Místku se změní na očkovací. V tamním Národním domě bude možné očkovat proti covidu až tisíc lidí denně. Spuštění je teď nejvíce závislé na tom, kdy bude v regionu dostatek vakcín. Město očekává, že by mohlo zahájit provoz v druhé polovině března.

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) popisuje, jak se promění teď vyklizené místnosti národního domu, kde budou čekárny, stanoviště lékaře a kolik bude očkovacích hnízd v hlavním sále národního domu.

Čtěte také

„Děláme maximum pro to, aby se občané našeho města a okolí mohli co nejdříve proočkovat, pokud budou mít zájem, ať se toho covidu už brzy zbavíme,“ říká primátor.

Původně se uvažovalo vybudování očkovacího centra ve sportovní hale Polárka, Národní dům se ale ukázal jako vhodnější. Už jsou tu přivezeny například zástěny, které se využívají při volbách a které budou oddělovat jednotlivá pracoviště.

„Potom budeme používat speciální stany, které využíváme pro krizové řízení. Těch tady bude devět. A elektrocentrály jako záložní zdroje máme taky jako krizové zásoby. Ledničky, počítače, sítě a takové věci bude zajišťovat nemocnice,“ říká Tomáš Václavík z odboru bezpečnostních rizik frýdeckomísteckého magistrátu.

Do konce roku je co dělat

Nemocnice náklady na zřízení očkovacího centra odhaduje na zhruba milion korun. Sloužit má sloužit pro spádovou oblast se 150 tisíci obyvateli.

„Nese to nějaké náklady, ale ve vztahu k pandemii jsou to minimální náklady. Počítáme s tím, že se bude očkovat – kdybychom šli na maximum – tak tisíc lidí denně. To znamená, že když se 50 procent populace bude chtít naočkovat, máme do konce roku co dělat,“ říká ředitel nemocnice Frýdek-Místek Tomáš Stejskal.

Provoz centra má zajišťovat zhruba 30 lidí, z toho deset sester a tři lékaři.

Spustit audio

Související