Hanácké bál

Hanáci se vždy od ostatních Moravanů lišili. Díky nejúrodnější oblasti země byli nejmovitější, ale říkalo se o nich také, že jsou lakomí, nedůvěřiví, pomalí a opatrní. Liší se také temperamentem a naturelem, které se odrážejí v pomalejších a slavnostnějších tancích a písních, blížících se zpěvům a tancům šlechty.

Však se také jejich tancovačkám u muziky vznosně říkalo bále. Jak vypadá "hanácké bál"? Jak se dá z hanáckého kroje poznat bohatství jeho nositele a počet jehogruntů a statků? A co mají společného (nebo naopak rozdílného) Hanáci od Prostějova a Olomouce s těmi z Konice, Tovačova a Litovle? S Hanáky srdcem i duší Davidem Procházkou a Miroslavem Konečným o tom na hanáckém bále natáčela Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.