Hejtman Krkoška (ANO) půjde k soudu kvůli uplácení. Případ je starý 12 let

19. březen 2024 12:43

Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (ANO) je podle webu Deník.cz obžalován z podílu na uplácení lékařů ze strany farmaceutických firem. Jde o 12 let starý případ. Kauzou se bude ve čtvrtek zabývat Obvodní soud pro Prahu 2. Krkoška v letech 2009 až 2012 působil ve společnosti Interchemia Praha, odkud podle obžaloby úplatky putovaly k lékařům.

Podle Deníku se žaloba týká korupčního jednání lékařů a zástupců farmaceutických společností. Doktoři podle policistů přijímali úplatky za to, že budou přednostně předepisovat léky konkrétních farmaceutických společností.

Celkem byly tímto způsobem předány úplatky za zhruba 12 milionů korun. Formy úplatků byly různé, od peněz v hotovosti, zájezdů, věcných darů, pobytů na jachtách a podobně. Původně bylo v kauze stíháno 200 lidí, z toho 151 lékařů.

Na motivování lékařů se údajně podílel i Krkoška. Ten pro web nechtěl žalobu komentovat. „Je to věc, která je 12 let stará. A může se stát každému člověku, který je někde zaměstnaný,“ uvedl hejtman.

Na dotaz serveru, zda o žalobě a soudním jednání vědí jeho kolegové a spolustraníci, Krkoška odpověděl, že „určitě vedení v Praze ano“. Co se týká kolegů v Moravskoslezském kraji, také oni podle hejtmana mají potřebné informace.

Policie se podle Deníku.cz zajímala o období mezi roky 2009 až 2013. Krkoška v letech 2009 až 2012 působil ve společnosti Interchemia Praha, spol. s. r. o. Právě odtud podle kriminalistů úplatky směřovaly k lékařům. Krkoška ve firmě pracoval v pozici takzvaného district manažera. Pod sebou měl zaměstnance označované jako reprezentanty, kteří mají na starost kontakty s lékaři.

Podle obžaloby Krkoška o fungování systému věděl a údajně se na něm podílel, píše Deník.cz. Podle serveru o tom svědčily zajištěné důkazy i výpovědi dalších aktérů. Krkoška ale ve svých výpovědích uvedl, že do přímého kontaktu s lékaři nepřišel, dodal web.

Stíhaných byly dvě stovky

Původně podle serveru policie v kauze stíhala 200 lidí, z toho 151 lékařů. U 128 lékařů bylo trestní stíhání podmíněně zastaveno. „Obvinění se k trestné činnosti plně doznali, svého jednání litovali, nebyli v minulosti odsouzeni a poukázali na pomoc obětem trestných činů 1,5násobek částky, za kterou byli stíháni. Celkem přibližně 20 milionů korun,“ cituje Deník.cz mluvčího Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslava Ibeheje.

Postupně se uskutečnilo několik soudů s lékaři i zástupci farmaceutických firem. Padaly podmíněné a peněžité tresty. Krkoška patří mezi poslední stíhané, u kterých ještě soud nerozhodl o vině či nevině, píše Deník.cz.

Krkoška je od roku 2016 zastupitelem Moravskoslezského kraje. Už v prvním funkčním období byl náměstkem pro regionální rozvoj a turistický ruch, ve stejné funkci zůstal i po volbách v roce 2020. Ve funkci hejtmana loni v červnu nahradil Iva Vondráka (zvolen za ANO).

zdroj: ČTK
Spustit audio