Heřmanický rybník. Vodní ráj uprostřed průmyslové aglomerace

1. červen 2016

Heřmanický rybník u Ostravy je důkazem, že příroda si poradí i v centru průmyslové aglomerace. Je to ráj ptáků, kterým nevadí, že vedle je obrovská prohořívající halda a bývalé doly.

Přestože je Heřmanický rybník u Ostravy obklopen bývalými doly, haldami a železničními tratěmi, přírodě se tam mimořádně daří. V rákosí nachází útočiště až 250 druhů ptáků, žije tam i evropsky chráněný čolek velký. Pro ornitology je to mimořádně významná lokalita.

Slané důlní vody, které se tam čerpají, neškodí ani rybám. Rybáři mají přímo na kůlech na vodě na sedmdesát dřevěných chatek, jaké známe spíše z východní Asie.

„Je to divočina, jsme přímo v rákosí, paráda! Tam máme pecek, kuchyňskou linku,“ ukazuje rybář Tomáš Goj, v civilu řidič sanitky. „V přírodě je krásně, lépe než někde v centru. Jezdím tady už asi pět let. Je to sice žrout času, ale taky parádní odreagování. Máme to tady tři a po práci se tady sejdeme,“ dodává rybář.


Heřmanický rybník (116 ha) leží v oblasti široké nivy řeky Odry. Jedinečný je díky silně mineralizované vodě s obsahem bóru a jódu – čerpají se sem slané důlní vody. Kolem vodní plochy vede tříkilometrová naučná stezka, která nabízí nenáročnou trasu s pěti informačními tabulemi, odpočívadlem a ptačí pozorovatelnou s otevřeným výhledem na rybník a jeho okolí.
Zdroj: ostrava.cz

Jediné, co ho snad trošičku trápí, je nedaleká halda. „Ta prašnost. Ale voda je dobrá, ryby taky. Dělali testy masa a všechno je v pořádku. Voda je mírně slaná, masu nic není,“ říká Tomáš Goj.

Ještě lépe než rybám se na rybníce daří ptákům. „Když se zeptáte ornitologů na Ostravsku, jak dlouho chodí na Heřmanický rybník, řeknou vám, že odjakživa. Je opravdu perlou,“ říká předseda Slezského ornitologického svazu Patrik Molitor.

Šachta v Paskově dala vzniknout unikátní přírodní lokalitě

Pilíky

Je to zvláštní soužití ve zvláštním prostředí. Evropsky významná lokalita Pilíky v Ostravě-Hrabové je domovem vzácné rybky hořavky. Její život je těsně spjatý s vodními mlži a oběma druhům se líbí v kalných vodách z takzvané prádelny uhlí.

A čím je rybník tak zajímavý? „Jednoznačně rozlohou, rákosím. Mimoto se nachází v místě, kde je ptačí koridor migrace, tudíž zastoupení ptačích druhů je naprosto fantastické. Hnízdí tady například bukáček malý, moták pochop, slavík modráček,“ vyjmenovává ornitolog.

Ptáky dokáže ocenit i řidič autobusu z Havířova Jiří Stratil. Do chatky na rybník sice jezdí rybařit, ale nic mu nechybí, ani když neberou. „Teď mají kačenky mladé, tak je občas u toho rákosu vidíme. Je to nádhera. Líbí se mi tady klid, to je pro mě asi to nejdůležitější,“ říká rybář.

Více se o této zajímavé přírodní lokalitě dovíte v magazínu Křížem krajem. Poslechněte si záznam pořadu (viz odkaz 'Přehrajte si celý příspěvek').

Heřmanický rybník
autor: Petra Sasínová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.