Hluboká nad Vltavou jako původně gotický hrad prošel za dobu své existence několika zásadními proměnami
Na místě, kde dnes stojí jedna z nejatraktivnějších památek v Česku, byl ve 13. století hrad Fronburg, založený pravděpodobně králem Václavem I. Bylo to strategicky významné místo na obchodní trase mezi Prahou a jižními Čechami.
Gotická stavba měla v průběhu dalších staletí významné majitele, kterými byli například panovníci Přemysl II. Otakar nebo Jiří z Poděbrad. Na sklonku 15. století připadla Hluboká Pernštejnům, kteří v okolí rozvíjeli hospodářskou činnost a zakládali rybníky.
Původně gotický hrad prošel za dobu své existence několika zásadními proměnami. Byl přestavěn nejprve v renesančním, později v barokním stylu. Poslední změna přišla v polovině 19. století. Když se tehdejší majitel Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu vrátil z korunovace královny Viktorie, byl natolik okouzlen tudorovskou gotikou, že zatoužil mít zámek právě v tomto stylu.
Původní stavbu nechal strhnout a na jejím místě vyrostl novogotický zámek v podobě, jak ho známe dnes. Část areálu využívá Alšova jihočeská galerie, která na Hluboké vystavuje sochy a obrazy například holandských a vlámských mistrů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.