Hluk z výpadovky na Opavu trápí obyvatele Vřesiny. Sepsali petici

22. září 2020 12:50
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dálnice

Na nesnesitelný hluk z nedaleké čtyřproudé silnice si stěžují obyvatelé Vřesiny u Ostravy. Silničáři na konci minulého roku dostavěli hlavní tah mezi Ostravou a Opavou. Ve vřesinském okolí se ale poté výrazně zvýšila doprava, která je hlavním zdrojem hluku. Lidem to vadí a chtějí, aby u cesty vznikly protihlukové bariéry. Vytvořili dokonce i petici, která už má stovky podpisů.

„Ta akustická zátěž je tvořena dvěma faktory. Jeden tvoří motory aut, druhý rázová vlna, kterou vytváří kola na dilatačních spárách mostu,“ popisuje Tomáš Ivanský na zahradě svého domu, který je od silnice vzdálen asi 300 metrů. „Člověk si na zahradu chodí odpočinout, ne poslouchat burácející motory nákladních aut,“ dodává s tím, že ruch ze silnice je velmi dobře slyšitelný také v noci.

Podle starosty Jiřího Kopeně (SNK) je hluk tak nesnesitelný, že někteří lidé uvažují, že Vřesinu opustí. „Někteří mi říkali, že asi prodají nemovitost a budou se stěhovat jinam. Že se jim v tom hluku nechce žít,“ říká starosta. Obec plánuje hlukové měření, aby dokázala, že limity jsou překročené.

Ředitelství silnic a dálnic, které provádělo své vlastní měření, ale tvrdí, že hodnoty jsou v normě. „Na žádném úseku nebyly hodnoty překročeny nad zákonem povolené limity,“ říká mluvčí Jan Rýdl s tím, že v úseku kolem Vřesiny navíc byla snížena rychlost na 90 kilometrů v hodině.

autor: Petr Dušek
Spustit audio

Související