Holčovice na Bruntálsku se pyšní muzeem s exotickými zvířaty
V srdci panenské přírody Jeseníků najdete Africké muzeum. Za vším stojí Jiří Čížek z Holčovic-Jelení. Před lety se totiž zamiloval do Afriky a už několikrát se zúčastnil loveckých výprav na tomto černém kontinentu.
Žirafu, zebru, lvy či nosorožce - tato všechna zvířata ulovil a z Afriky přivezl Jiří Čížek. Chtěl, aby si lidé ve střední Evropě mohli dopodrobna prohlédnout exotická zvířata a třeba si na ně i sáhnout. Nebezpečí nehrozí - všechna jsou odborně vycpaná.
„Už odmalička jsem se zabýval přírodou a myslivostí. A jak život šel, taťka mi kdysi od starých myslivců koupil první parůžky a tak se to vyvíjelo, až jsem se dostal do Afriky, kterou jsem si zamiloval. Takže tou Afrikou jsme to tak trochu rozjeli a byli jsme nuceni postavit nějakou halu, abychom to měli kde dát,“ vzpomíná pan Čížek.
Exponáty byly původně vystaveny na zámku v Linhartovech, pak se pro ně postavilo muzeum. A vycpaná zvířata byla upravena tak, aby byla připravena pro lidi, kteří se přijedou podívat.
„Nejlepší byla žirafa,“ říká po prohlídce malá dívenka. „Že bych vyjela do Afriky a tam si střelila třeba slona, si moc představit nedovedu. Ale takhle poobdivovat, to jo,“ dodává maminka.
Africké muzeum v Holčovicích těší obdivovatele rozmanitosti živočišné říše nejen černého kontinentu už dva roky. Exponátům vévodí žirafák, obdiv vzbuzuje nosorožec, tygři i lvi a nejednoho návštěvníka překvapí i lední medvěd.
„Přestože je to muzeum afrických zvířat, tak jsou tady zvířata z celého světa. Jsou nalovena naším šéfem a jeho přáteli. Všechny preparáty, které tady uvidíte, jsou dělány ateliérem pana Maluchy v Ostravě,“ upřesňuje náš průvodce Petr Sedláček.
Související
-
V Hodoňovicích je místo, kde na vás vyleze nosál a pohladí mýval
Víte, jaký to je pocit, když vás mýval pohladí tlapkami? Nebo když na vás vyleze nosál červený? I to můžete zažít v Zoo Lašský dvůr v Hodoňovicích na Frýdecko-Místecku.
-
Proč jsou zebry pruhované?
Všichni víme, že zebry jsou černo-bíle pruhovaní kopytníci, jejichž domovem je Afrika. Proč jsou ale pruhované?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.