Na opravu historických varhan z ostravského Kristova kostela vznikla veřejná sbírka

6. prosinec 2024 09:24

Přes sto let staré varhany z evangelického Kristova kostela v Ostravě potřebují opravit. Památkově chráněný hudební nástroj pochází z rukou krnovských varhanářů, bratří Riegerů. Léta užívání se už ale na nástroji projevují. Třeba poruchami zvuku. Oprava historických varhan farnost vyjde asi na 800 tisíc korun. Farníci proto založili veřejnou sbírku.

„Náš kostel byl stavěn v letech 1905 až 1907 a v roce 1907 sem byly instalovány varhany od firmy bratří Riegrů z Krnova,“ říká správce kostela Jiří Groll. Varhany, na které se hraje bez přestání už více než sto let, jsou vyrobené přímo pro daný kostel. „To znamená, že se to podepisuje i na zvuku a na síle, která je dělaná pro tento kostel,“ vysvětluje.

Čtěte také

Podle správce kostela zatím varhany velkou údržbu nebo dokonce opravu nepotřebovaly. Zub času už se ale na nástroji projevil a zvuk už není takový, jaký by měl být. „Jsou hratelné, můžeme na tom doprovázet, ale nefungují nám úplně dobře tři rejstříky. A hlavně máme riziko v tom měchovém uspořádání, to znamená v té pneumatické cestě. Stanovisko je takové, že kdyby došlo k poškození, tak by mohlo dojít k úplně fatálnímu poškození varhan,“ upozorňuje Groll.

Oba sbory, které kostel spravují, proto vyhlásily novou veřejnou sbírku. „Celková oprava je vypočtená asi na 800 tisíc korun. Jestli se nám to podaří získat a tady ty varhany budou znít, jak by měly, bude to zase nástroj, na který se bude dát hrát i koncertně,“ říká správce kostela.

Jen na sbírku ale farnost nespoléhá a o dotaci na opravu chce požádat i ostravskou radnici. Památkově chráněné varhany mají navíc nejen krásný zvuk, ale i unikátní design. „Památkáři mají rádi, že tyhle dvě věže jsou bohatě zdobeny ve třech řadách a nahoře jsou vždycky čtyři nebo pět kopulí zlatých,“ popisuje Groll.

Opravu varhan by tam rádi zvládli do dvou let. Záležet ale bude hlavně na financích.

Spustit audio

Související