Hotovo! Prodloužená Rudná v Ostravě se otevře do Vánoc

13. prosinec 2019 00:27

Dostavba 414 metrů dlouhého úseku prodloužené Rudné ulice v Ostravě skončí ještě letos. Úsek by měl být zprovozněn do Vánoc. Novinářům to ve čtvrtek řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Termín otevření důležité komunikace by kraj mohl znát příští týden. Do kolaudace půjde o zkušební provoz a v místě bude omezená rychlost.

Dostavbou posledního úseku bude hotová významná silnice, která má zrychlit dopravu mezi krajským městem a Opavou a vyvést auta z přetížených ulic v Ostravě-Porubě, kterou denně projíždí přes 30.000 automobilů. Dostavba úseku přišla na více než 200 milionů korun.

„Zpráva o dokončení prodloužené Rudné je předčasným vánočním dárkem pro všechny Porubany. Na tento obchvat jsme čekali desítky let. Konečně se zbavíme tisíců aut, které každodenně ucpávaly ulice 17. listopadu a Opavskou v těsném sousedství nemocnice. Konečně lidé nebudou muset dýchat zplodiny z aut,“ uvedla starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová (ANO).

Čtěte také

Prodloužená Rudná je částí silnice I/11 a je jednou z nejdůležitějších dopravních staveb v Moravskoslezském kraji. Její dostavbu ale léta brzdily mimo jiné majetkové spory. Důležitou částí stavby je protihluková stěna, kterou místní chtěli. Spor o typ protihlukové stěny byl jednou z hlavních příčin oddalování stavby.

Mediace se ujal kraj. Když ŘSD navrhlo protihlukovou stěnu tak, aby lidem vyhovovala, jednání se odblokovalo. Kdyby se strany nedohodly a muselo se čekat na vyvlastnění pozemku, odhadovalo se, že by silnice byla hotová nejdřív v roce 2027. Se stavbou silnice se v daném úseku počítalo už v roce 1969, od roku 1980 s trasou počítal i ostravský územní plán.

Pozemek ŘSD koupilo v roce 2007 bez závazků i věcných břemen. O dva roky později pracovníci ředitelství zjistili, že se k pozemku věcné břemeno už váže. Majitelům sousedních pozemků zaručuje právo chůze a jízdy. Spory s majiteli pozemků pak stavbu oddalovaly. Proti zdržování stavby několikrát demonstrovali obyvatelé Poruby.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související