Houba dne: kozák dubový

26. září 2018

Houba dne je součástí naší soutěže, do které se můžete v tomto týdnu zapojit. Dnes se můžete seznámit s kozákem dubovým.

Houbařská sezóna v Českém rozhlase Ostrava aneb Soutěžíme o nožíky!

Košíky plné hub

Český rozhlas Ostrava má pro zapálené sběrače hub jedinečnou soutěž, ve které máme nachystanou výhru povinnou výbavu houbaře – speciální houbařský nožík!

Kozák dubový (Leccinellum crocipodium ) je vzácná, jen místy hojnější houba z čeledi hřibovitých. Povrch klobouku bývá v dospělosti rozpraskaný, nejprve žlutookrové, postupně pak žlutohnědé až světle hnědé barvy. Hřib na otlačených místech tmavne. Rourky i póry mají zbarvení jasně žluté.

Roste vzácně v teplejších polohách v doubravách i ve smíšených lesích pod duby a habry, zejména od července do září. Je uveden v Červené knize hub České republiky jako zranitelný druh a je také navržen jako ohrožený druh.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...