Hückel. Jedno z nejdůležitějších jmen novojičínských dějin
Dýchne to na vás historií a luxusem. Takzvané Hückelovy vily továrnického rodu kloboučníků najdete v parčíku na kraji Nového Jičína. Zveme vás na návštěvu do kdysi reprezentativního sídla, které se pyšnilo dokonce unikátním interiérovým výtahem. Mimochodem ve městě je dnes nejstarší.
Jedním z nejdůležitějších jmen v dějinách města Nového Jičína je Hückel. Představitelé rozvětveného továrnického rodu se věnovali hlavně kloboukům, ale taky automobilismu, cestování, mecenášství a dokonce výzkumu vesmíru. Do své manufaktury instalovali jako první v celé monarchii parní stroj a pak už to byl k velké prosperující továrně jen krok.
Památkou na bohaté průmyslníky jsou kromě fabriky rovněž rodové vily. Najdete je nejen na kraji města, ale taky na vedutě v Muzeu Novojičínska. „Už na konci 19. století byla jejich firma velice proslulá a rodina byla tak movitá, že si mohla dovolit stavět si své vlastní luxusní vily,“ říká Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.
V novojičínském muzeu stojíme u portrétu Augusta Hückela, jednoho z nejvýznamnějších představitelů. „Vášnivý cestovatel, střelec, dobrodruh, dokonce jsme zjistili, že i preparátor! A váže se k němu spousta i sbírkových exponátů, poněvadž rodina Hückelů byli mecenáši zároveň i novojičínského muzea,“ doplňuje Polách.
Hückelové cestovali prakticky po celém světě, díky svému majetku si to mohli dovolit. V muzeu mají několik geologických památek, které ze svých cest přivezli. „Jedna z nich je úlomek části římsy z řecké Akropole z Atén, což by se dnes ani nedalo realizovat. Ale je to spousta dalších věcí,“ upozorňuje historik.
Rod Hückelů vystavěl celkem čtyři vily, dvě z nich jsou dílem vídeňského architekta Otto Thienemanna. A jedna z vil až donedávna dokonce skrývala zapomenutý unikátní interiérový výtah.
Více se dozvíte v záznamu magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘. Tento i další díly pořadu najdete také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.