Jak dostat luční kvítí plné kopretin, chrp, hvozdíků nebo zvonečků do našich zahrad?

11. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy kopretiny

Jakmile se objeví kopretiny, je vyhráno, říká o zakládání květnatých luk vedoucí odboru životního prostředí v Třeboni Jaroslav Fliegel. Jak dostat alespoň kousek takové krásně rozkvetlé louky plné kopretin, chrp, hvozdíků nebo zvonečků do našich zahrad?

V poslední době se ve veřejné zeleni, ale i v soukromých zahradách, lidé stále častěji navrací k zakládání květnatých luk. Důvod je nasnadě. Pěkně to vypadá, seče se jen dva až třikrát za sezónu a navíc luční porost se stává útočištěm užitečných živočichů. 

„Ideální je udělat celoplošnou přípravu půdy, to znamená strhnout drn v celé ploše, potom tu plochu upravit, uhrabat, urovnat a teprve do této čisté zeminy sít luční směs“, říká vedoucí odboru životního prostředí v Třeboni Jaroslav Fliegel, který se aktivně podílí na výsevu lučního porostu v parku třeboňských lázní Aurora.

V centru Jičína se za pár týdnů objeví takzvaná květnatá louka (ilustrační foto)

Podle jeho slov luční společenstvo potřebuje ke svému fungování větší plochu, protože konkurence ostatních trav je silná. Vzhledem k tomu, že rostlinky se potřebují přesemeňovat, rozloha 1 ar je podle něj ideální.

Na ten správný efekt si musí pěstitel až tři roky počkat. Ale pak to stojí za to. První seč připadá na konec června a druhou na konec srpna. Výhodou je, že luční kvítí dobře snáší drsnější podmínky, takže ani suché léto jim neublíží.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...