Jaká voda je pro bazény nejvhodnější a jak často pouštět filtraci?

24. duben 2024

Konečně je teplo a možná už začínáte stavět nadzemní bazény, případně je kupovat a přemýšlet nad tím, jakou vodou je napustíte. Ze studny? Vrtu? Vodovodního řadu? Nebo si necháte vodu přivézt přímo v cisterně z vodárny? Jaká voda je pro bazény nejvhodnější?

„Voda z vodovodního řadu má ideální parametry k tomu, aby se s minimem nákladů udržovala. Téměř ideální pH a je upravena i chlornany, tvrdí bazénový technik Martin Zikula. Voda ze studny nebo vrtu jde také použít, ale musíme vědět, jaké prvky obsahuje. Pokud je v ní více železa nebo manganu, musíme použít chemické přípravky, které jsou běžně dostupné, a vodu upravit. 

Jako první zkontrolujte písek v pískové filtraci. Stačí si vzít písek do dlaně a promnout. Pokud nezačne hrudkovatět a bude mít ostré hrany, můžete tento písek bez obav použít. U zaoblených hran se doporučuje výměna.

Připojte veškerou technologii – skimery, trysky, protiproud, filtraci a případně solární panely na ohřev vody. Zkontrolujte, zda jsou všechny spoje těsné. Pak napusťte vodu nebo dopusťte u bazénů, kde jste ji před zimou upustili pod skimery a trysky.

Zahradní bazén

Kvalita bazénové vody

Po dopuštění vody zkontrolujte její pH. To by mělo být v rozmezí 6,8–7,6 pH. Ideální stav je 7,2–7,4. S přípravky pH+ nebo pH – dosáhnete při odchylkách správných hodnot. Pak by měla běžet filtrace nejméně 4 hodiny, aby se chemie s vodou v bazénu dobře promíchala. Potom vodu opět změřte, dorovnejte odchylky a po promíchaní přes filtraci můžete přistoupit k dezinfekci.

Nejvíce žádané a nejlacinější jsou přípravky na bázi chloru. Výběr je velký. Dávkování se vždy odvíjí od objemu bazénu. Koupit si můžete i tester, který upozorní na správné hodnoty, a tak ušetříte za bazénovou chemii. 

Lze zkrátit dobu filtrování a ušetřit?

Od objemu vody v bazénu se odvíjí i výkon filtrační jednotky. „Minimálně by měla běžet 4 hodiny denně. Pokud máme vodu chladnější, cca do 25 stupňů Celsia, můžeme tuto dobu zkrátit na 3 hodiny. Od 25 stupňů nahoru je minimální doba filtrace 4 hodiny a více, podle potřeby,“ zdůrazňuje odborník.

Pokud budete filtraci používat minimálně, mohou se v bazénu množit bakterie a řasy. Pak opět vydáte další peníze na chemii, která tento problém vyřeší. Pokud si k filtraci koupíte i programátor, který ji bude spínat například podle lacinějšího tarifu elektrické energie, nezapomeňte na to, že by filtrace měla běžet vždy minimálně 2 hodiny v celku bez vypnutí.

Poslechněte si rady odborníka v Hobby magazínu.

autor: Jiří Šobr
Spustit audio