Jak se českotěšínská ZŠ Kontešinec vypořádává s následky požáru? Ptali jsme se jejího ředitele
Sté výročí založení si letos připomíná českotěšínská Základní a mateřská škola Kontešinec. A nutno podotknout, že rok 2024 se do dějin školy zapsal tragickou událostí. V noci z 31. července na prvního srpna zachvátil školu devastující požár šířící se ze sousední budovy těšínské Obchodní akademie. Jak se s následky tragické události škola vypořádává a jak bude zajištěna výuka? Na to se Vladimír Šmehlík zeptal ředitele školy Marcela Žebroka.
Pane řediteli, kdy jste se o požáru dozvěděl? Jaká to pro vás byla noc?
„Tu informaci jsem se dozvěděl od kolegyně, která byla zrovna poblíž naší školy, takže viděla ten požár úplně od samotného začátku a okamžitě mi to dala vědět. V ten moment jsem sedl do vozu a jel jsem ke škole a vlastně celou tu první noc, kde jsem pak zůstal asi do půl dvanácté v noci, v té chvíli to nevypadalo tak špatně. Domnívali jsme se, že naše škola bude zasažena pouze hasební vodou. Já jsem se do budovy dostal v doprovodu hasičů abychom si ujasnili, kde jsou protipožární zdi. Budova byla sice vytopená, vrchní patro a půdní přístavba, ve které máme umístěné čtyři třídy, ty byly zasaženy vodou. Nicméně v tu chvíli jsme si stále říkali, že se to možná do září podaří nějakým způsobem vysušit nebo že maximálně přijdeme o pět nebo šest tříd a že to zvládneme. Každopádně o půl čtvrté ráno už mi volal nějaký pán z kriminálky, který mě informoval o tom, že požár znovu propukl a tentokrát zasáhl i naši školu.“
Jak dlouho pak trvalo než byl požár uhašen a vy jste mohl vstoupit do budovy a vidět následky?
„Požár na naší straně budovy byl uhašen ve čtvrtek v dopoledních hodinách, kdy jsme tam ve spolupráci s hasiči provedli základní evakuaci důležitých dokumentů a některého vybavení. Bohužel lokální ohniska na straně Obchodní akademie opět začaly hořet. To znamená, že i do té naší budovy už se potom opět nesmělo vcházet. Nicméně prvotní ohledání už proběhlo v ten čtvrtek a nebyl hezký pohled.“
Jak to tam vypadá teď?
„Dnes je ta budova ve velmi špatném stavu, nejvyšší patro kompletně shořelo. Tam jsou ty škody opravdu největší, oheň zničil úplně vše. Zbytek budovy je potom zasažen hasební vodou, což má negativní dopad na celou stavbu. Začínají se objevovat praskliny ve stropech. V současné chvíli jsou stropy podepřeny stojkami tak, aby tam nehrozil další propad stropu. Bohužel jedna třída byla zasažena, propadla se do ní třída z vrchního patra. Nicméně toto už by se opakovat nemělo. Každopádně 85 až 90 procent veškerého vybavení školy je zcela zničeno.“
Co bude s poškozenou budovou? Kde bude probíhat výuka? Jak jsou pedagogové a žáci připraveni na školní rok? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.