Daří se obnovovat krajinu poničenou těžbou? Ptali jsme se archeoložky Marty Krusberské

S Martou Krusberskou v pořadu K věci hovořil Vladimír Šmehlík
Dříve venkovská krajina Ostravska a Karvinska se od 18. století kvůli vlivu těžby a průmyslu dramaticky měnila. Daří se obnovovat poničenou krajinu? Ptali jsme se archeoložky Marty Krusberské.
Poddolování způsobilo poklesy země, vznik hald, odkališť i tzv. měsíční krajiny. Daří se obnovovat poničenou krajinu? Na to odpoví výstava Rekultivace, druhý život krajiny, kterou můžete vidět v Národním zemědělském muzeum v Ostravě, a také náš host - archeoložka a kurátorka muzea.
Související
-
Jaká bude pohornická krajina Karvinska v budoucnu? Směr určuje i projekt Poho2030
Důlní činnost zničila řadu obcí. Jaká je budoucnost území mezi dnešní Orlovou, Karvinou a Havířovem? Ptali jsme se Petra Birklena, manažera projektu Poho2030.
-
Z krajiny Karvinska mizí kilometry povrchového potrubí zavřených dolů
Na Karvinsku se blíží konec těžby uhlí a chystá se i proměna krajiny. Karvinsko je v tomto směru výjimečné. Desítky kilometrů potrubí vedou nad zemí i kvůli poddolování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.