Z krajiny Karvinska mizí kilometry povrchového potrubí zavřených dolů

6. září 2023 12:46

Na Karvinsku se blíží konec těžby uhlí na posledním dole a chystá se i proměna okolní krajiny. Nejde jenom o postupnou obnovu míst zasažených těžbou, zmizet by měla z velké části i hustá síť potrubí spojená právě s provozem šachet. Karvinsko je v tomto směru výjimečné. Desítky kilometrů potrubí vedou nad zemí i kvůli poddolování.

Potrubní labyrint je tady v okolí Karviné už tak dlouho, že si to bez něj hlavně starousedlíci už neumí ani představit. Mnohým ale přece jenom vadí.

Čtěte také

Klikaté potrubí vede kolem cyklostezek, zahrad, lemuje řeku, narazíte na něj i tam, kde vyrostl nový les. Končí těžba, musí skončit i změť potrubí, aspoň části, podle toho, jak se podaří dál využívat areály zavřených šachet, říká Josef Lazárek ze státního podniku Diamo. Konkrétní plán odstraňování zatím není.

„Musí nutně nastat redukce těch různých teplovodních, vodovodních řadů, pokud nebudou využívány v těch nově vznikajících provozech nebo výrobnách v těchto areálech,“ dodává.

Problém není jenom se starými trubkami, ale i s těmi novějšími. Hlavně v místech poznamenaných těžbou se nad tím asi moc nepřemýšlelo, popisuje vlastní zkušenosti Petr Bindač. Věnuje se hlavně historii původního zaniklého města Karviná.

karvinsko_doly_danel_180206-105444_mda.jpg

„Asi nejvíce mne na tom mrzí, že jdou tou krajinou zcela nevhodně tak, že leckdy křižují původní cesty s krásnými alejemi, které tam jsou. To si myslím, že zbytečně dál jizví tu krajinu, která by mohla být i hezčí, kdybychom chtěli,“ míní Bindač.

Přesto ale míst bez trubek podle Diama postupně přibývá. Třeba u obce Doubrava. „Tam už je úplně jiné prostředí a jsou tam i stabilizovány ty důlní vlivy na povrch. To už je opravdu ve velké stabilitě,“ ujišťuje Lazárek.

Přesto ale typický obraz krajiny v okolí Karviné i s mizejícím a zase se vynořujícím potrubím zřejmě přetrvá mnohem déle, než šachty samotné. Poslední důl bude v provozu do konce roku 2025.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související