Jak se hraje na hrábě? Cepy a hrábě v minulosti sloužily také jako primitivní hudební nástroje

30. listopad 2023

Muzeum Trojmezí v Jablunkově je plné hudebních nástrojů. Ukazuje píšťaly, gajdy, fujary, cimbály či trombity. Ale i další tradiční lidové nástroje, a to na výstavě s názvem Muzikanti, hrajte!

Také zde najdete mnoho primitivních, většinou rytmických hudebních nástrojů, často předmětů běžné denní potřeby jako cepy a hrábě používané k rytmizaci při práci, zvonky a zvonečky, velikonoční hrkače a řehtačky, grumle.

„Ne, že by se s těmi hráběmi bouchalo o zem do rytmu, ale dřevěným kolíkem se vlastně do rytmu přejíždí po těch zubech,“ říká Monika Kupková z muzea Těšínská, kurátorka této výstavy.

Na výstavu nazvanou Muzikanti hrajte tam můžete zajít až do března. I spolu s dětmi, pro které je v dětském koutku připraveno několik nástrojů k vyzkoušení.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.