Jak se před klíšťaty účinně chránit? Radí epidemiolog Petr Kopřivík
Radí a na dotazy odpovídá epidemiolog Petr Kopřivík
Klíšťatům se v posledních letech daří. Jsou přemnožená a řada z nich je infikovaná. Epidemiologové varují a nabádají k prevenci a ochraně.
Ani s příchodem podzimního počasí se totiž riziko, že si domů přineseme klíště, nesnižuje. Víte, jak se před klíšťaty účinně ochránit? A jak postupovat, když se přece jen přisají na vaši kůži? Poslechněte si záznam naší rozhlasové Poradny.
Klíšťata jsou cizopasníci patřící mezi roztoče a jsou nejčastějšími přenašeči onemocnění zvířat a lidí. Zahrnují 650 druhů ve 13 rodech. Na území České republiky jsou nejčastější tyto druhy: klíště obecné (hlavní přenašeč lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy), piják hnědý a piják lužní.
Jak klíště správně odstranit? Včasné a správné odstranění klíštěte je velice důležité pro snížení rizika přenosu infekce. Na přisáté klíště v žádném případě není vhodné používat oleje či masti, které ho přidusí. Může totiž vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy.
Nejbezpečnější způsob odstranění klíštěte je za pomoci speciální karty se zářezy nebo jiných pomůcek, kdy se klíště vytáhne bez rizika rozmáčknutí. Místo poté vydesinfikujeme.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.