Jak skladovat česnek, aby neztratil aroma a štiplavou chuť? Dozvíte se v Babských radách

4. září 2023

Jak správně skladovat česnek? To se dozvíte v dalších Babských radách, které prozradí i návod na česenkovou pastu se solí.

Palice česneku jednoduše vložte do uzavíratelného boxu, který vysypete hrubozrnnou solí. Celý rok česnek vydrží, pokud je uložen na chladném a temném místě, nejlépe zavěšen v průvanu.

Dříve ho naše babičky vplétaly do věnců nebo z něj dělaly kytice. Doporučuje se i to, že paličky česneku vložíte do textilního nebo papírového sáčku, který větrá a zamezí případné plísni. Na tu je česnek náchylný, pokud celé neoloupané palice dáte do vlhka a chladu ledničky.

Vyrobte si jednoduchou česnekovou pastu se solí! Prolisované stroužky v poměru 1 kg na 300 g soli, dobře promíchejte. Touto směsí plňte uzavíratelné skleničky a uchovávejte v lednici nebo mrazicím boxu. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.