Jaromír Nohavica své písně píše už pět desetiletí

3. červen 2024

Jsem prostě ten, který poskládal písničky a teď i zpívá, řekl jednou Jaromír Nohavica, který 7. června slaví 71. narozeniny. Své písně píše už pět desetiletí a těžko si lze bez nich představit českou hudbu. Řada z nich zlidověla a dostal se do zpěvníků a povědomí celého národa.

Svůj první samostatný koncert Jarek odehrál v roce 1972, tehdy ještě jako student ostravské VŠ báňské.

Jaromír Nohavica je fenomén, který na sebe poutá pozornost. Jeho texty hledí nostalgicky do minulosti, loví ztracený čas a snaží se zachytit i jeho pomíjivé odlesky. Nohavica pozoruje život kolem sebe a nebere sám sebe příliš vážně. Ví dobře, co dokáže, a ve svém oboru je prostě nedostižný. Málokterý umělec dokáže potěšit, rozesmát a rozplakat takovým způsobem jako Jaromír Nohavica.

Přejeme mu mnoho zdraví a budeme vděční za každou novou píseň, která vstoupí jeho neopakovatelným způsobem do srdce. Příjemný poslech Českého rozhlas Ostrava vám přeje Milan Bátor.

autor: Milan Bátor
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.