Jeden z nejstarších stromů v Ostravě-Porubě uschl. Poslouží jako broukoviště

11. červen 2020 06:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Uschlá lípa u porubského kostela se změní v broukoviště

Jedná se o lípu, která je součástí aleje před kostelem sv. Mikuláše. Strom uschnul a radnice se rozhodla, že ho nepokácí. Lípu plánuje zbavit zbylých větví a jako broukoviště bude sloužit starý kmen.

„Ten strom jsme se snažili zachraňovat už v roce 2013, nicméně nic nepomohlo. V torzu stromu teď najde útočiště hmyz,“ říká místostarosta Ostravy-Poruby Miroslav Otisk (ANO).

Pokud se kdokoli podívá do katastrální mapy Poruby z roku 1836, zjistí, že už v ní je zakreslena lipová alej, která vedla z Poruby do Klimkovic. O více než 180 let později z ní zůstaly zachovány pouze čtyři stromy.

Zdroj: poruba.ostrava.cz

Lípa je stará asi 200 let. První zmínka v kronikách o tomto stromu je stará 184 let. Další zápis je pak z 60. let minulého století a souvisí s požárem. V stromu byla dutina, ve které si děti dělaly oheň. Dutinu dnes překrývají desky.

„Strom v této fázi ošetříme tak, aby větve neohrozily bezpečnost chodců. Takže větve zakrátíme,“ říká Pavel Janků, vedoucí odboru technických služeb porubské radnice.

Pro radnici jde o jakýsi experiment. Pravidelně bude stav stromu sledovat. Pokud se výrazně zhorší, kmen nechá pokácet.

autor: Petr Dušek
Spustit audio

Související