Dům kultury Poklad v Ostravě se po rekonstrukci otevře za rok. Zavřený je osm let

4. červen 2020 09:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rekonstrukce DK Poklad v Ostravě-Porubě

Zhruba za rok by se měl v Ostravě otevřít zrekonstruovaný Dům kultury Poklad. Uzavřený už je osm let. Město se ho mezitím pokoušelo dvakrát modernizovat, jenže vždy to skončilo fiaskem. S firmami řešilo problémy s dodržováním harmonogramu i navýšením ceny. Napotřetí zatím oprava pokračuje podle vedení města dobře a stavaři jsou dokonce v mírném předstihu.

Kulturní dům tu lidem chybí, už je ale vidět, že jeho rekonstrukce postoupila. „Máme dokončené hrubé práce, rozvedenou technickou infrastrukturu, už se rýsuje jeho budoucí podoba,“ říká náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO).

Stavba se sice mírně prodražuje, nově vzniklé náklady jsou ale podle Bajgarové opodstatněné. „Odhalili jsme, že statika v některých místnostech nebyla dobrá, takže se musel vytvořit celý nový strop. Předpokládáme, že celkové navýšení by se mohlo pohybovat kolem 10 milionů korun, což je k celkové vysoutěžené částce 355 milionů skutečně zlomek,“ dodává náměstkyně.

Vizualizace DK Poklad v Ostravě-Porubě

Dům kultury Poklad je památkově chráněný, slavnostně se otevíral v roce 1961. Jestli tentokrát práce nic nezhatí, příští rok v červnu přivítá návštěvníky opět. „Nově je v Pokladu vybudován kinosál. Věřím, že bude vybudován i seniorpoint. A nově bude vybudovaná terasa pro restauraci. Těšíme se, že budeme provozovat věci, na které byli lidé v minulosti zvyklí,“ říká Darina Daňková, jednatelka Pokladu.

Průčelí domu kultury už zdobí zrestaurované sousoší hutníka, projektanta a horníka. Renovace se dočkají i další umělecká díla, jako skleněné vitráže, které zatím chrání dřevěné bednění.

Měnit se bude i okolí kulturního domu, přibude tam nová zeleň.

Spustit audio

Související