Před 80 lety zemřelo v internačním táboře v Ostravě přes 200 německých obyvatel
Hned po osvobození země od nacistů začalo před 80 lety období takzvaného divokého odsunu. Německy mluvící obyvatelé skončili ve stovkách internačních táborů. Ostrava nebyla výjimkou. Díky práci historiků známe detaily toho, co se v květnových dnech dělo v táboře Hanke přímo v centru města.
Památník internačního tábora Hanke stojí u hlavní cesty, po které stejně jako před 80 lety jezdí tramvaje. S historiky z Ostravského muzea Jiřím Sochorkem a Petrem Chlebcem přecházíme do vnitrobloku mezi panelové domy do míst, kde tábor stával.
„Tábor Hanke byl jedním z 25 internačních táborů, ale právě kvůli těm násilnostem se stal symbolem divokého odsunu,“ říká historik Jiří Sochorek.
„Cela číslo 6, tam byli ti nejtěžší vězni a byli tam i postříleni 4. června 1945 během takzvaného fingovaného povstání. V táboře Hanke bylo zastřeleno opravdu brutálním způsobem 21 lidí,“ dodává Sochorek.
Dnes je tu dětské hřiště, hrají si tu děti. „Prošlo tudy 700 lidí, z čehož 231 bylo zavražděno – třetina. Za pouhých 23 dní. Pak to konečně zastavili a nastoupilo právě vyšetřování,“ připomíná Chlebec.
„Byli zproštěni podle zákona, který v pozdějších letech zprošťoval od viny ze všech těch excesů, protože oni si uvědomovali, že po válce ta zuřivost toho československého obyvatelstva tak vzrostla, že oni se chtěli pomstít,“ dodává Chlebec.
Pachatelé a organizátoři násilností se dočkali pouze vyloučení z komunistické strany. Památník nechalo město na místě tábora Hanke vztyčit před sedmi lety.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Hrad už se soudu dvakrát ptal, co se děje. Speciálové si bez vysvětlení nepřišli pro abolici ani usnesení
-
Obranná linie, zákopy i plot proti nelegální migraci. Jak Pobaltí a Finsko chrání východní křídlo NATO
-
,Musíme se postavit za Tchaj-wan, jinak to dopadne špatně.‘ Denemarková chystá novou knihu
-
Týdeník iROZHLASu: bitcoiny vládu o důvěru ve Sněmovně nepřipravily a ‚autobusový teror‘ v Česku