Jeskyni Na Pomezí najdeme na Jesenicku. Je typická úzkými chodbami a bohatou výzdobou
Zveme vás na Jesenicko, konkrétně do jeskyně Na Pomezí. Ta je největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice, který vznikl rozpouštěním krystalického vápence. Celkově si můžete projít 390 metrů dlouhou prohlídkovou trasu.
Jeskynní komplex se vyznačuje úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky.
Největším stalagnátem je Maják o výšce 2,5 metru. Sintrová jezírka a misky obsahují jeskynní perly. Tyto malé kuličky se tvoří kolem zrnek písku díky vápencem nasycené vodě.
Jeskyně mají také jedno velké tajemství, které se týká jejich vzniku. Odborníci se totiž dodnes neshodli, co za jejich vyhloubení může. Podle jednoho názoru šlo o pravěký vodní tok přitékající od Smrčníku, jiný názor mluví o povrchové vodě vsakující se do puklin vzniklých horotvornými procesy. Vyloučeno není ani působení vody tajícího ledovce, který se zde v poslední době ledové zastavil.
Související
-
Štramberský vrch Kotouč a historii slavné jeskyně představuje nové Muzeum Šipka
Významné archeologické naleziště, štramberský Kotouč, už má vlastní muzeum. V budově bývalého turistického informačního centra ho otevřelo Muzeum Novojičínska.
-
Vydejte se po stopách sopečné minulosti Nízkého Jeseníku
Víte, co spojuje Velký Roudný, Uhlířský vrch nebo třeba Venušinu sopku? Tyhle kopce v Nízkém Jeseníku jsou vlastně vulkány, které vybuchovaly před asi milionem let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.