Ježíškova vnoučata jsou zpět. Stanete se letos jedním z nich?

13. listopad 2019

Český rozhlas ve středu odstartoval další ročník charitativní akce Ježíškova vnoučata. Na webu jeziskovavnoucata.cz si lidé můžou vybrat ze seznamu přání ze zapojených domovů pro seniory a některé z nich splnit.

23472004_18406128659_171115-110708_ako.jpg

A jak mohou lidé věnovat seniorům dárky pod stromeček? „Jako každý rok půjdou na webové stránky www.jeziskovavnoucata.cz, kde si můžou vybrat plnění přání,“ upřesňuje koordinátor projektu Miloš Parolek.

„Poté vyberou, zda chtějí věnovat dárek, nebo splnit zážitek. Po kliknutí na tlačítko: Chci věnovat, se dostanou na seznam volných přání, kde si mohou vybírat. Do formuláře, který se následně zobrazí, zadají své jméno, příjmení, telefonní číslo a platnou e-mailovou adresu. Obratem obdrží ověřovací e-mail s odkazem. Potvrzení je dokončené teprve až kliknutím na tento odkaz,“ popisuje ředitel zpravodajství Českého rozhlasu Jan Pokorný.

„Následně přijde dárci e-mail s podrobnostmi. Až v tuto chvíli je přání zarezervované. A dárce čeká, protože současně jsou jeho údaje odeslány pověřenému pracovníkovi konkrétního domova, který se dárci telefonicky nebo e-mailem ozve,“ dodává.

Dárky pak po domluvě s pracovníky domova můžou lidé buď poslat, nebo ještě lépe přinést osobně v domluvený čas.

Beseda s herci ze seriálu Ulice v domově pro seniory na Kamenci

JEŽÍŠKOVA VNOUČATA

  • Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit.
  • Projekt před dvěma lety zaujal i Český rozhlas, který se poprvé spojil se sociálními pracovníky domovů. Ti pak sepsali s klienty jejich vánoční přání, kterých nakonec byly tisíce. A přesně tolik bylo třeba lidí, aby je dokázali splnit.
  • A Ježíškova vnoučata se vracejí pravidělně každoročně před Vánocemi, stát se jimi je opět snadné. Lidé si vybírají podle domova ve svém okolí, podle ceny dárku nebo třeba podle toho, jestli chtěli balit vánoční dárek nebo přinést nezapomenutelný zážitek.
  • Podívejte se na stránky jeziskovavnoucata.cz. Sledovat také můžete Facebook nebo Instagram Ježíškova vnoučata.
autoři: redakce , tif
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.