K prameni Odry vás vojenským újezdem Libavá dovede nová naučná stezka. Začíná v Kozlově

20. leden 2021

Oderskými vrchy vede nová naučná stezka. Konkrétně z obce Kozlov na Olomoucku k prameni řeky Odry ve vojenském újezdu Libavé. Přístupná je ale jen o víkendech a o svátcích, kdy armáda v oblasti necvičí. Vedení Kozlova přesto věří, že naučná stezka vesnici pomůže v rozvoji turismu a cestovního ruchu.

„Dělali jsme to z modřínu, tak by to mělo vydržet,“ s nezávislým starostou Kozlova Romanem Fojtíkem jdeme po dřevěných chodnících, které začínají jen kousek za obcí. Dříve cyklisty a chodce k prameni Odry vedly turistické značky. Ty ale po kůrovcové kalamitě zmizely i spolu se smrky, na kterých byly vyznačené.

„Tady všude byly krásné hluboké lesy. Během čtyř let jsou z toho obrovské planiny, paseky. Jsme jako obec rádi, že Vojenské lesy a statky se k tomu postavily čelem a spravily příchod k prameni Odry na důstojnou úroveň, protože to tady byla katastrofa. Teď to tady vypadá pěkně,“ pokračuje starosta. Podél stezky jsou umístěné informační tabule, lavičky a u samotného pramene je malý přístřešek. „Na pramen dali novou pěkně kovanou mříž,“ ukazuje Fojtík.

Jen málokdo ale ví, že prameny jsou tu kousek od sebe vlastně dva. „Tohle je pramen kozlovský, ale podle mě by měl být první ten varhošťský, protože je výš,“ popisuje starosta.

Další drobné úpravy tady vojenské lesy a statky chtějí provést na jaře. „Jako lesní hospodáři jsme si vědomi významu lesního ekosystému pro stabilitu vodního režimu v krajině. Přišlo nám logické spojit tyto kroky se zvýšením důstojnosti tohoto místa,“ říká mluvčí podniku Jan Sotona.

Starosta Roman Fojtík věří, že díky naučné stezce Kozlov a jeho okolí objeví více turistů. „Příroda a klid láká na rodinné vycházky. Začíná se to pěkně rozjíždět,“ uzavírá starosta. Pro veřejnost je stezka k prameni Odry přístupná jen o víkendech a svátcích, tedy v době kdy na Libavé neprobíhá vojenský výcvik.

autor: Lenka Kratochvílová | zdroj: Český rozhlas Olomouc
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.