K psychoanalýze se Sigmund Freud propracoval přes elektroléčbu a hypnózu hysterických pacientek
Věhlasný rakouský lékař, který se ovšem narodil v roce 1856 v moravském Příboře, do židovské rodiny. Měl velmi blízký vztah s matkou, ale i se svou chůvu, zbožnou moravskou katoličkou. Odtud možná pramenil jeho pozdější ateismus i zájem o studium takzvaného Oidipovského komplexu, tedy nenormální fixace chlapce na vlastní matku.
Když mu byly tři roky, rodina přesídlila do Lipska a následně do Vídně. Freud se stal lékařem, založil si vlastní praxi a začal zkoumat případy hysterických pacientek. Přes elektroléčbu a hypnózu se propracoval k vlastní metodě – psychoanalýze. Pomocí ní se snažil vypátrat děje zasunuté v pacientově podvědomí.
Studoval také lidskou sexualitu a analyzoval sny – v roce 1899 vyšel jeho slavný Výklad snů. I Freuda trápily neurotické obtíže, migrény, měl fobii z cestování, byl silně závislý na nikotinu. Kouřit nepřestal ani po opakovaných operacích horního patra a čelisti.
Před nastupujícím nacismem se uchýlil do Londýna. Jeho zdravotní stav byl ale už tak vážný, že svého lékaře v září 1939 poprosil o smrtící dávku morfia. Světoznámý „otec psychoanalýzy“ zemřel v 83 letech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.